BAŞPEHLİVAN RECEP KARA OLDU

featured
service

Domaniç Belediyesi tarafından bu yıl 661’incisi düzenlenen Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerinde başpehlivan Recep Kara oldu.

Güreş organizasyonuna Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün yanı sıra Vali Ali Çelik, Domaniç İlçe Kaymakamı Muhammed Enes İpek, TBMM İdare Amiri MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Ak Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Ak Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, çevre ilçe ve belde belediye başkanları ve binlerce vatandaşı katıldı.

ERTÜRK: “BİR İMPARATORLUĞUN TEMELLERİNİN ATILDIĞI YERDİR DOMANİÇ”

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen ve Kayı boyu Alplerinin bu meydanda hazırlanıp, güreş tuttuğunu belirten Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk: “ Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın Uç beyi olarak Ertuğrul Gazi’ye verdiği topraklarının adıdır Domaniç. Üç kıtaya hâkim olacak bir devletin kuruluş felsefesinin yazıldığı, Ertuğrul Gazi’nin tefekkür ettiği tepelerin adıdır Domaniç. Ebe çadırının, şifa çadırının, Kayı Alplerinin doğduğu, Osman Gazi’nin doğup beşiğinin sallandığı, Hayme Ana’nın türbesinin bulunduğu yerdir Domaniç. Söğüt’ten kalkıp Domaniç’e gelen Kayıların kılıçlarını salladığı, atlarını koşturduğu, Alplerine güreş tutturduğu yerdir Domaniç. Bu topraklar, öyle kutsaldır ki; bir imparatorluğun temellerinin atıldığı topraklardır. Bu yüzden de bu topraklara doğuşun toprakları denilmektedir. Güreş, tarihimizin en önemli sporlarından biridir. İşte bu yüzden Domaniç Yağlı Pehlivan güreşleri en eski tarihe sahiptir. Çünkü Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuş, Osmanlı devletini kuran Kayılar, yaylak olarak geldikleri şu anki Ebe Hatun Çamlığında güreş tutar, Alplerini yeni fetihlere hazırlar ve bu etkinliklerini şölen havasında yaparlardı. Bizler de bu geleneği yüzyıllardır bu topraklarda devam ettiriyoruz” dedi.

GÜREŞ AĞASI ERCAN TEKDEMİR OLDU

Yapılan güreşlerin ardından başpehlivan Recep Kara oldu. Ebe Hatun Çamlığı Er Meydanı’nda baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste büyük, deste küçük, tozkoparan ve minikler kategorilerinde müsabakalar yapıldı. 500’ün üzerinde güreşçinin katıldığı etkinlikte Güreş Ağalığını ilçe esnaflarından Ercan Tekdemir kazandı.  Başpehlivanlık finalinde Semih Turgut ile karşılaşan Recep Kara, başpehlivanlığı kazandı. Semih Turgut ikinciliği, Süleyman Aykırı ve Onur Balcı ise üçüncülüğü paylaştı. Baş altı kategorisinde ise Murat Özkan birinci, İlyas Yıldırım ikinci ve Sadir Bakır ile Rasim Saraç üçüncü oldu.

BAŞPEHLİVAN RECEP KARA OLDU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!