Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAŞKAN CEYLAN ECZACILIK GÜNÜ’NDE KONUŞTU “HALKIMIZIN SAĞLIĞI BAZI FİRMALARIN OYUNCAĞI DEĞİLDİR”

Kütahya Eczacı Odası Başkanı

Kütahya Eczacı Odası Başkanı Cahit Ceylan, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nde konuştu. Başkan Ceylan, eczacıların yaşadığı sıkıntaları ‘bıçak kemiğe dayanmıştır’ diyerek açıklarken, bazı ilaç firmalarına da şu sözlerle yüklendi: Özellikle kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın cebinden yüksek tutarlarda fiyat farkı çıkmaktadır. Halkımızın sağlığı firmaların oyuncağı değildir.

Kütahya Eczacı Odası Başkanı Cahit Ceylan önemli açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü dolayısıyla Kütahya Eczacı Odası Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Yapılan tören sonrası konuşan Başkan Ceylan, eczacıların sorunlarına işaret etti. Bu yılki temalarını ‘Mahallenin sağlığı bizden sorulur’ olarak belirlediklerini belirten Ceylan, “Eczane en kolay erişilebilir, halka en yakın birinci basamak sağlık kuruluşu olarak sağlık sisteminin kilit taşıdır. Bu nedenle diyoruz ki ‘eczacınıza danışın”. Covid-19 pandemisi net bir şekilde göstermiştir ki eczacılar sağlık sisteminin sürekliliğinin sağlanmasında ve acil durumlara müdahalede çok önmeli bir rol oynamaktadır. Ancak görev ve sorumlulukları itibariyle üzerlerine titrenmesi ve adeta gözbebeği gibi korunması gereken eczacıların, son yıllarda artan sayıda sorunla baş başa bırakıldığını üzülerek görmekteyiz. Çözülmesi gereken sorunlar dağ gibi birikmiş, eczacılar adeta kaderlerine terk edilmiştir. Artık çözüm bekliyoruz” dedi.

“İLAÇ FİYAT KARARNAMESİNİN GÜNCELLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

Eczacılar olarak ilaç fiyat kararnamesi ile ilgili taleplerinin olduğunu aktaran Başkan Ceylan, günün ekonomik şartlarında farklı sektörlere yönelik teşvik ve iyileştirmelerin olduğunu söyledi. Başkan Ceylan, “Eczacılar 13 yıldır revize edilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini beklemektedir. Eczacıların mu talebi, haklı bir talep olmanın ötesinde artık ekonomik anlamda da bir zorunluluktur. Birkez daha vurguluyoruz ki 2009 yılından bu yana güncellenmeyen, mevcut koşullara hiçbir şekilde uyum sağlamayan ilaç fiyat kararnamesi acilen güncellenmelidir. Eczanelerimizin mevcut ekonomik şartlarda ayakta kalma gücü tükenmiş, eczane ekonomileri sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bizlerin bu çığlığına acilen yanıt verilmesi gerekmektedir. Bıçak kemiğe dayanmıştır” diye konuştu.

“İLAÇ FİRMALARININ KEYFİ UYGULAMALARI MEVCUT”

Bazı ilaç firmalarının keyfi uygulamalar yaptıklarına vurgu yapan Başkan Ceylan, şunları kaydetti: Bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalarımıza çıkmaktadır. Bu durum özellikle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın cebinden yüksek tutarlarda fiyat farkı çıkmasına yol açmaktadır. Halkımızın sağlığı bazı firmaların oyuncağı değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ilgili bakanlarımızın sesimizi duyacaklarına, halk sağlığını koruyucu tedbirleri alacaklarına ve eczaneleri bu ekonomik zorluklardan çıkaracak bahsettiğimiz iyileştirmeleri en kısa sürede hayata geçireceklerine inanıyoruz. Bu vesileyle salgınla mücadelede en ön saflarda yer alan, olağanüstü şartlarda sağlık hizmet sunarken hayatlarını kaybeden 76 meslektaşımızın, 24 eczane teknisyemizin ve 2 eczacı odası çalışanımızın aziz hatırasını saygıyla anıyoruz. Bilimsel eczacılığın 183’üncü yıldönümünde bütün meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü bekliyoruz.