BARO BAŞKANI ATAM’DAN ADAYLIK AÇIKLAMASI EKİM AYINDA BAŞKANLIĞA ADAY DEĞİLİM”

featured
service

Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam’dan adaylık açıklaması geldi. Ekim ayında yapılacak Seçimli Genel Kurul öncesi aday olmayacağını açıklayan Başkan Atam, “Üzerime düşenleri bu güne deyin yaptığım düşüncesi ile ve bu görevin bir meslek olmadığı, bir bayrak yarışı olduğu, hizmet etmek için heyecan duyan diğer meslektaşlarımın da önünü açmak düşüncesiyle aday olmama kararı aldım” dedi.

Kütahya Barosu Seçimli Genel Kurulu’nu Ekim ayında gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Yapılacak genel kurul öncesi Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam, adaylık süreci ile ilgili konuştu. “Baro Başkanlığım süresince, hata yapmamaya gayret gösterdim” diyen Başkan Atam, ”Kul hakkından çok çekindim, bu dünyanın ve bu makamların geçici olduğunu unutmadan görevimi ifa ettim. Nihayetinde, Ekim 2022 tarihinde yapılması planlanan Seçimli Genel Kurulumuzda, üzerime düşenleri bu güne deyin yaptığım düşüncesi ile ve bu görevin bir meslek olmadığı, bir bayrak yarışı olduğu, hizmet etmek için heyecan duyan diğer meslektaşlarımın da önünü açmak düşüncesiyle aday olmama kararı aldım. İnanıyorum ki, yeni dönemlerde seçilecek başkan ve kurullardaki meslektaşlarımız Kütahya Barosunu çok daha güzel yerlere taşıyacaklar ve sahip olduğu kazanımları daha da renklendirip taçlandıracaklardır” dedi.

“BİZE GÜVENEN TÜM MESLEKTAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

2014 yılından bu yana Kütahya Barosu Başkanlığını yürüttüğünü söyleyen belirten Başkan Atam, “Bana güvenen, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve bu onuru yaşatan tüm meslektaşlarıma, görevde olduğum bu sekiz yıla yakın zamanda baromuza aidiyet duygusu hissederek, emek veren yönetim ve diğer kurullardaki yol arkadaşlarıma ve bu hissiyatı yaşayan tüm meslektaşlarıma kalben teşekkür ediyorum. 33 yıllık meslek hayatımın 25 senesini, üyesi olmaktan şeref duyduğum baromuza hizmet etme gayreti içinde oldum. Bu süre zarfında meslektaşlarımdan aldığım yetkiyi, söz verdiğim gibi hukuk devleti mücadelesinde ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinde layıkıyla ve en etkin şekliyle hayata geçirmek için çaba sarf ederek, başkanlığım döneminde de hep bu bilinçle çalıştım. Ben ve yol arkadaşlarım, hep mesleğimizin gerekleri, meslektaşlarımızın istek ve beklentileri doğrultusunda hizmet etmenin gayreti içinde olduk” dedi.

“BİRÇOK İLKE İMZA ATTIK, FARKLI KOMİSYONLAR KURDUK”

“93 yıllık tarihi ile ülkemizin en köklü barolarından biri olan Kütahya Barosu, her zaman Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olma gereğinin bilinciyle hareket etmiş ve bu bilinçle büyümeye devam etmektedir” diyen Başkan Atam, göreve geldiği andan itibaren “gelin baroyu birlikte yönetelim” sloganıyla hareket ettiğini aktardı. Farklı komisyonları meslektaşların görev alabilmesi için hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Atam, “Baro Başkanı seçilmemin hemen akabinde, mevcut Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ile Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunun o güne deyin olmayan yönergelerinin hazırlanması ve CMK Komisyonu, Adli Yardım Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, Basın, Yayın ve Enformasyon Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu ve Avukat Hakları Komisyonu olmak üzere, ilgili komisyonların kurulumu ile işe başladım. Buralarda görev alan meslektaşlarımız komisyonlar vasıtasıyla Baromuzun yönetimine iştirak ettiler, katılımcı bir yönetimi hayata geçirdik ve çokta başarılı olundu” diye konuştu. Birçok ilke imza attıklarını da kaydeden Başkan Atam şunları kaydetti: Bu dönemde birçok ilke imza atıldı. Örneğin, Türk Halk Müziği Koromuzu hayata geçirdik. Kütahya Barosu’nun dışa açılan en büyük pencerelerinden biri olarak, baromuzdan övgüyle bahsedilmesine vesile oldu. Baro mevcudumuzun üçte birinden fazla bir sayıda olan, fakat kıdem itibariyle yönetim vb. kurullarda görev alamayan genç meslektaşlarımızın ve stajyerlerimizin sorunlarını daha yakından bilmek ve çözüm sağlamak düşüncesi, ilk dönemimde, hiç vakit kaybetmeden Genç Avukatlar Meclisinin kuruluşunu gerçekleştirdik. Aynı dönem içinde, mesleğimizin geleceği olarak gördüğümüz, stajyerlerimiz için o güne deyin olmayan, staj eğitim merkezimizi kurduk ve hayata geçirdik. 15 Temmuz darbe girişimi, birden çok genel ve yerel seçim, referandum, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş, çoklu baro vb. şekilde gündemin oldukça yoğun ve değişken olduğu bu 8 yıla yakın zorlu dönemde, açıkça belirtmek isterim ki; her türlü kimliğim ve aidiyetlerimi bir yana bırakarak sadece hukukçu ve avukat kimliğim ile kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşunun başkanı olduğumu unutmadım.

BARO BAŞKANI ATAM’DAN ADAYLIK AÇIKLAMASI EKİM AYINDA BAŞKANLIĞA ADAY DEĞİLİM”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!