BAKAN VEDAT BİLGİN KÜTAHYA’DAYDI

featured
service

“KÜTAHYA’NIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Kütahya’daydı. AK Parti il binasında, il teşkilatı ve basın mensupları ile bir araya gelen Bakan Bilgin: “Kütahya’da bulunmak güzel bir şey. Şehircilik açısından da belediye hizmetleri ile her geçen gün güzelleşen bir şehir. Kütahya’nın geleceğine sahip çıkan bir teşkilat olan arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir dizi ziyaret için Kütahya’ya geldi. Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’nde karşılanan Bakan Bilgin; Nursan Kablo, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, AK Parti İl Başkanlığı ve NG Kütahya Seramik’i ziyaret ederek kentten ayrıldı.

FRİG TANITIM MERKEZİ’NDE KARŞILANDI

Bakan Bilgin, il protokolü tarafından Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’nde karşılandı. Bakan Bilgin’i Vali Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç ve daire müdürleri karşıladı. Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’ni gezen ve bilgiler alan Bakan Bilgin, Kütahya’nın tarihi geçmişi ve gelecek vizyonuyla birlikte değerli bir il olduğunu ifade etti.

NURSAN KABLO’DA İMZA TÖRENİ

Bakan Bilgin, Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimini sürdüren Nursan Kablo’da, Kütahya İŞKUR Müdürlüğü ile Nursan Kablo arasında yapılan İşbaşı Eğitim Programı Protokol İmza Törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Bilgin, Türkiye’nin gelişmesinin temel unsurlarından birinin sanayide istihdam oluşturmak olduğunu söyledi. Türkiye’nin 50 yılda hızlı şekilde değişim yaşadığını, endüstriyel değişimin başarılı olabilmesi için sanayinin gelişmeye devam etmesi gerektiğini belirten Bilgin:  “Değişimin bir yönü ekonomidir, ekonominin sağlayacağı imkânlardır, kaynaktır, yatırımdır, yatırımın finansmanıdır, tasarruftur, yatırımların üretime dönüşme sürecidir ama diğer yönü de insanların bu sürece katılımıdır, emeğin bu süreçteki rolüdür. Emeğin bu süreçte yarattığı katma değer ve onun toplumsal paylaşım sürecinde elde ettiği paydır” diye konuştu. Bilgin, yeni istihdam oluşturmayı öngören her projenin yanında olduklarını, sendikacılığa da önem verdiklerini dile getirdi.

“İSTİHDAM YARATACAK HER GİRİŞİMİ DESTEKLİYORUZ”

Bilgin, salgın nedeniyle dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye’ye de döviz ve enflasyon anlamında yansımaları olduğunu dile getirerek şöyle dedi: “Dışarıdan transfer edilmiş enflasyonun payını da dikkate almak lazım. Bütün bunlar nasıl aşılacak? Sihirli bir değnek yok, sihir bizim ellerimizde, emekçilerimizin ellerinde, işletmelerimizin rasyonel yönetiminde, yatırımlarında, büyümelerinde. Dolayısıyla bunlara destek vermek bizim görevimiz. Çalışma Bakanlığı olarak da bizim üstümüze düşen bir sorumluluk var. Bu bakımdan biz sanayide istihdam yaratacak her girişimi destekliyoruz. Bu konuda iki uygulama içindeyiz. Birisi üretim sürecine katılım programı başlığında doğrudan doğruya işletmelere iş gücü desteği veriyoruz. İstihdamı destekleyen diğer projemiz de işbaşı eğitim projesi. Bugün de bunu gerçekleştiriyoruz. Burada işletmelerimize eğitim sürecine kattıkları emekçilerin istihdam edilmesi şartıyla, belli bir düzeyde istihdam edilmesi şartıyla, o programların finansmanını biz gerçekleştiriyoruz.” Türkiye’nin büyümesi için istihdamın artması gerektiğini belirten Bilgin, ihracata dayalı büyümenin Türkiye’nin sorun çözme kabiliyetini artıracağını ifade etti.

800 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Bakan Bilgin’in ardından kısa bir konuşma yapan Vali Ali Çelik de projeye ilişkin bilgiler verdi. Kablo montaj işçisi mesleğinde açılacak işbaşı eğitim programını başarıyla tamamlayan 800 kişinin Nursan Kablo’da iş sahibi olacağını kaydeden Vali Ali Çelik: “İlimize, Kütahyalı hemşehrilerime hayırlı olmasını diler; Sayın Bakanımıza şükranlarımı arz ederim” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Nursan Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Yamakoğlu ve Bakan Bilgin, işbaşı eğitim programını tamamlayan işçilere belgelerini verdi.

VALİLİK VE BELEDİYEYE ZİYARET

Bakan Bilgin, programına Kütahya Valiliği ile devam etti. İlde yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında Vali Ali Çelik’ten bilgiler aldı. Bakan Bilgin’i Kütahya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Çelik, Kütahya’nın tarihi, kültürel değerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler verdi; Kütahya’nın taleplerini iletti. Bilgin’in bir sonraki durağı Kütahya Belediyesi oldu. Bilgin’e Vali Ali Çelik ve Milletvekili Ceyda Çetin Erenler eşlik etti. Bakan Bilgin, Belediyenin çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’tan bilgiler aldı.

ÖNSAY: “EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ İSTİHDAM”

Bakan Bilgin, AK Parti Kütahya İl Başkanlığını da ziyaret etti. Bakan Bilgin’e ev sahipliği yapan AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Bilgin kısa bir selamlama konuşması yaptı. Ülkenin en önemli sorunlarından birinin istihdam olduğunu söyleyen Başkan Önsay: “Ülkemizin genç nüfusunun artması, yeni iş arayan genç neslin ortaya çıkması siyasal iktidarların en önemli konularından biri. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da AK Parti iktidarı süresince gerek Kütahya’mızda, gerek Türkiye’mizde istihdam alanları açmak ve çalışan insanlarımızın refahını artırmak üzere hareket eden bir bakanlığımız” şeklinde konuştu. Bakan Bilgin’e ziyaretleri nedeniyle teşekkür eden Başkan Önsay, sözü Bilgin’e bıraktı.

BİLGİN: “KÜTAHYA HER GEÇEN GÜN GÜZELLEŞEN BİR ŞEHİR”

Kütahya’da bulunmanın güzel bir şey olduğuna dikkat çeken Vedat Bilgin: “Tarihini, kültürünü yansıtan; üretim alanlarıyla ülke ve ülke dışında ön plana çıkan bir şehir. Şehircilik açısından da belediye hizmetleri ile her geçen gün güzelleşen bir şehir. Türkler bin yıldır bu ülkede yaşıyor ve üretiyor. Türkler burada çok büyük işler yaptılar. Bu coğrafyayı adeta yeniden inşa ettiler. Büyük bir tarihe, büyük bir birikime sahibiz. Bunu geleceğe, önümüzdeki bin yıllara taşımamız lazım. Bunun için Türkiye’nin güçlü olması lazım. AK Parti’nin başarısı bu rüyayı gerçeğe çevirmek. Biz bu rüyayı adım adım gerçeğe çevirdikçe, yükselttikçe geleceğe de kapılarımızı açmış olacağız.  Evet, bugün küresel bir ekonomik krizin Türkiye’ye yansımaları var ama Türkiye bunu üretim gücüyle aşacak. Başka bir yolu yok. Enflasyon büyük bir sorun ama ona karşı da tedbirlerimizi alıyoruz. Geleceğe hep ümitle bakıyoruz. Türkiye yoluna büyümeyle, kalkınmayla, demokrasiyle büyüyecek. Kütahya’nın geleceğine sahip çıkan bir teşkilat olan arkadaşlarımı kutluyorum” açıklamasında bulundu.

SERAMİĞİN KALBİNE ZİYARET

Bakan Bilgin’in Kütahya ziyaretindeki son durağı NG Kütahya Seramik oldu. Bakan Bilgin, NG Grubu Kurucusu Nafi Güral, NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ve NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür karşıladı. Heyete daha sonra İş İnsanı Rıza Güral da katıldı. Nafi Güral ve Erkan Güral’dan fabrikanın üretimine ilişkin bilgiler alan Bakan Bilgin, ardından üretim alanlarını gezerek fabrikadan ayrıldı.

BAKAN VEDAT BİLGİN KÜTAHYA’DAYDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!