Askerlerin sakal ve bıyık uzatma yasağını kaldırdı

Askerlerin sakal ve bıyık uzatma yasağını kaldırdı. İngiltere'de kara kuvvetleri personeli için uygulanan sakal ve bıyık yasağı kaldırıldı.

Askerlerin sakal ve bıyık uzatma yasağını kaldırdı
service

Askerlerin sakal ve bıyık uzatma yasağını kaldırdı

Askerlerin sakal ve bıyık uzatma yasağını kaldırdı. İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps’ın yaptığı açıklamaya göre, İngiltere’de kara kuvvetleri personeli için uygulanan sakal ve bıyık uzatma yasağı kaldırıldı. Bu karar, erkeklerin yaklaşık yüzde 54’ünün sakal ve bıyık bıraktığının ortaya konduğu bir ankete dayanıyor.

Kütahya Haber’in en güncel haberlerini almak için ‘buraya‘ tıklayabilirsiniz.

Değişen Kurallar

Shapps, orduya asker alımının önemli bir öncelik olduğunu vurgulayarak, “Ordudan modası geçmiş sakal yasağını tekrar değerlendirmesini istedim. Bugün de kurallarda anlamlı bir değişiklik yapıldı.” şeklinde konuştu.

Bu değişiklik, aylar süren değerlendirmelerin ardından geldi ve kamu yayıncısı BBC’ye konuşan ordu sözcüsü, yasağın kaldırıldığını doğruladı. Ancak yeni düzenlemede, özel durumlarda tıraş gerekebileceği de belirtildi.

Yeni Düzenleme Detayları

Kara kuvvetlerinde görevli askerlere artık 2,5 santimetreye kadar sakal uzatma izni verilecek. Ancak bu uzatma sırasında belli kurallara uyulması gerekecek. Askerlerin boyun ve elmacık kemiklerinin tıraşlı olması gerekecek, sakalların ise eşit boyutta, düzenli ve abartılı olmaması şartı aranacak.

Shapps, daha önce yaptığı bir mülakatta, “Silahlı kuvvetler, insanların sakalı olup olmadığı konusunda son derece titiz ancak günümüzde insanlar sakal uzatıyor. Nasıl olur da hala askere alımlarda zorlanıyoruz ve insanlara keyfi olarak sakallı şekilde orduya katılamazsınız diyoruz. Bu, saçmalık. Modernleşme zamanı geldi.” şeklinde konuşmuştu.

Önceki Durum ve Diğer Kuvvetler

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’nde sakal ve bıyık uzatmanın serbest olduğu 2019’dan beri biliniyordu. Ayrıca Müslüman ve Sihlere de operasyonları, sağlık ve hijyen kurallarını riske atmayacakları şekilde sakal uzatma izni veriliyor.

Askerlerin sakal ve bıyık uzatma yasağını kaldırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!