Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Antalya Havalimanı’nda arife günü rekoru

Antalya Havalimanı’nda arife günü rekoru. Gün boyunca toplam 1100 uçak ve 200 bin yolcu trafiği yaşandı.

Antalya Havalimanı’nda arife günü

Antalya Havalimanı’nda arife günü rekoru. Antalya Havalimanı, arife gününde kırdığı rekorla dikkat çekti. Havalimanında dakikada bir uçağın iniş kalkış yaptığı gün boyunca toplam 1100 uçak ve 200 bin yolcu trafiği yaşandı.

Antalya Havalimanı’nda arife günü rekoru

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün sürmesiyle birlikte Türkiye’nin en gözde tatil bölgelerinden biri olan Antalya, büyük bir turist akınına uğradı. Turizm bölgeleri olan Alanya, Side, Boğazkent, Belek, Kundu, Lara, Konyaaltı, Kemer, Çıralı, Olimpos, Adrasan, Demre ve Kaş-Kalkan, yerli ve yabancı turistlerle dolup taştı.

Antalya Havalimanı’nda Yoğun Trafik

Şehir girişleri ve otogarındaki yoğunluğun yanı sıra Antalya Havalimanı’nda da büyük bir hareketlilik yaşandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Başmüdürlüğü yönetimindeki hava trafiği, havalimanındaki genişletme çalışmalarına rağmen sorunsuz bir şekilde sürdürüldü.

Havalimanında Dev Yatırım

Antalya Havalimanı, yolcu kapasitesini 35 milyondan 80 milyona çıkartmayı hedefleyen 750 milyon euroluk dev yatırımla yenileniyor. Bu yatırım kapsamında yeni dış ve iç hat terminalleri, mevcut kuleler, VIP ve CIP binalarının düzenlenmesi gibi inşaat çalışmaları devam ediyor.

Dakikada 1 Uçak

Antalya’nın nüfusu 2,7 milyon iken, bayram tatili nedeniyle yerli ve yabancı 1 milyonun üzerinde tatilciyle birlikte bu sayı 4 milyona ulaştı. Tüm güvenlik önlemleri ve hazırlıklar bu yoğunluğa göre planlandı. Arife günündeki uçak trafiği 1100’e ulaştı ve havalimanında dakikada bir uçak iniş yaptı veya havalandı.

Yolcu Sayısında Rekor

DHMİ Antalya Başmüdürlüğü’nün koordinasyonunda sürdürülen inşaat çalışmaları sırasında dahi havalimanında günlük hizmet verilen yolcu sayısı 200 bine ulaştı. Arife günündeki uçak ve yolcu trafiği, 2024 yılının şu ana kadarki en yüksek rakamları oldu.

Antalya Havalimanı, bu rekor günle birlikte, yoğun tatil sezonunda yüksek kapasiteyle çalışmaya devam ederek, turizm cenneti Antalya’nın dünyaya açılan kapısı olmayı sürdürüyor.