Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Akaryakıtta beklenen zamlar ertelendi

Vatandaşlar için önemli bir gelişme yaşandı. Akaryakıt fiyatlarında beklenen zamlar, ileri bir tarihe ertelendi.

Vatandaşlar için önemli bir

Vatandaşlar için önemli bir gelişme yaşandı. Akaryakıt fiyatlarında beklenen zamlar, ileri bir tarihe ertelendi.

Zam Beklentisi ve Erteleme Kararı

Benzin ve motorinde bugün yapılması beklenen zam, ileri bir tarihe ertelendi. İlk olarak benzine 1 lira 64 kuruş, motorine ise 1 lira 63 kuruş zam yapılması öngörülüyordu. Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte akaryakıt fiyatlarındaki sık değişimler vatandaşların gündeminde önemli bir yer tutuyor. Ancak alınan bilgilere göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olması beklenen zamlar ileri bir tarihe ertelendi.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunarak hesaplanır.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Bu karmaşık hesaplama süreci, akaryakıt fiyatlarının dalgalanmasında önemli bir rol oynar.

Zam Ertelemesinin Ardındaki Sebepler

Zamların ertelenmesinin arkasındaki sebepler arasında, global petrol fiyatlarındaki değişiklikler ve döviz kuru dalgalanmaları yer alıyor. Ayrıca, ekonomik istikrarı koruma ve vatandaşların yükünü hafifletme amacı da bu tür kararların alınmasında etkili olabiliyor.