AİZANOİ KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

featured
service

Kütahya Valiliği himayesinde, Aizanoi Sinema ve Fotoğraf Derneği (ASİFSAD) tarafından düzenlenen 2. Aizanoi Kısa Film Festivali, Musa Göçmen Senforock Orkestrası’nın konseriyle başladı.

Türkiye’nin ilk antik kent film festivalinin Zafer Meydanı’nda düzenlenen açılış konserine binlerce kişi katıldı. Konser, TRT Müzik ekranlarından Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede de izleyiciyle buluştu. Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve protokol üyeleri, konseri vatandaşların arasında izledi.

“ÇİNİNİN BAŞKENTİ, RENKLERİN NOTASI: KÜTAHYA”

Konser esnasında sahneye davet edilen Vali Ali Çelik vatandaşlara seslendi. “Çininin başkenti, renklerin notası Kütahya’mızda muazzam bir konsere şahitlik ettik” diyen Vali Çelik, Musa Göçmen Senforock Orkestrası’na ve alanı dolduran herkese teşekkür etti. Vali Ali Çelik, TRT Müzik ekranlarında canlı yayınlanan konserde Kütahya’nın tarihi ve kültürel değerlerini anlatmayı da ihmal etmedi. Binlerce yıllık geçmişi, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerle Kütahya’nın kadim bir şehir olduğunu belirten Vali Çelik, “Bu ev sahipliğinin getirdiği birçok avantaj var. Bu avantajlardan biri Aizanoi Antik Kenti’dir. Antik kentimizin yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişi var” dedi.

“AİZANOİ, YAŞAYAN BİR ANTİK KENT”

Aizanoi Antik Kenti’nin yaşayan bir antik kent olduğunu söyleyen Vali Çelik: “Hep ilkleri barındırıyor. Anadolu’da ayakta kalan, en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, tiyatro ve stadyumun bir arada bulunduğu dünyada bir başka örneği olmayan anıtsal bir yapı, tarihin ilk borsasıyla Aizanoi Antik Kenti, ilklerin şehri. O dönemde metropolis olarak adlandırılan bir şehir. O kültürel devamlılığın sağlandığı Çavdarlarla beraber devam eden yerel mimari örnekleri, bize ait olan değerler de Aizanoi Antik Kenti’yle beraber bütünleşmiş durumda. Böylesine zengin bir geçmişin tanıtılması da bizim için büyük bir görev ve sorumluluk” ifadelerini kullandı.

AHMET ULUÇAY’A DAİR SÖZLERİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Vali Ali Çelik konuşmasının sonunda ise Türk sinemasının bilge yönetmeni Ahmet Uluçay’ı anlattı. Ahmet Uluçay’a dair sözleri büyük alkış alan Vali Çelik, konuşmasında şunları söyledi: “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmiyle bizi tüm dünyaya tanıtan bir yönetmenimiz var: Ahmet Uluçay. Uluçay, sinemayı ‘gımıldayan resimler’ olarak tarif ediyor. Yaşamla bize ait olanı evrensellikle bütünleştirmek, bize ait değerleri tüm ülkemize, dünyaya tanıtmak bize ve gençlerimize düşen en önemli sorumluluk.” Festival, bugün Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde gala gecesi ve ödül töreniyle sona erecek.

AİZANOİ KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!