AİLE İÇİ ŞİDEETLE TOPYEKÛN MÜCADELE

featured
service

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında İl Müftülüğü tarafından İl Jandarma komutanlığı personeli erbaş ve erlere yönelik  “Aile içi şiddetle mücadelede dini referanslar” konulu seminer verildi.

İl Cezaevi Vaizi Ünal Damar tarafından verilen seminerde, İslam’ın kadına verdiği önem, şiddetin her türlüsünün dinimizce yasak oluşu,  aile bireylerinin her birinin değerli oluşları, sorumlulukları ve merhamet konuları ayet ve hadisler çerçevesinde işlendi.

“ŞİDDET İNSAN ONURUYLA BAĞDAŞMAZ”

Sunum çerçevesinde; “Maalesef her geçen gün daha fazla şahit olduğumuz kadınlara yönelik şiddet vicdanlarımızı yaralıyor, yüreklerimizi dağlıyor. Oysaki inancımızda asla yeri olmayan şiddet, insanlık suçudur. Şiddet, acizliktir, merhametsizliktir, zulümdür. Şiddet, can dokunulmazlığı ihlalidir ve insan onuruyla bağdaşmaz. Hiçbir gerekçe, şiddet için mazeret olamaz. Şiddet ve merhametsizlik görüntülerinin sık sık ekranlara taşındığı günümüzde bize düşen, her durumda merhameti kuşanmak, insaflı ve vicdanlı davranmaktır. Sevgi ve ülfeti, muhabbet ve şefkati hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmektir. Eşimizi, çocuklarımızı, ailemizi, komşularımızı ve tüm çevremizi elimizden ve dilimizden emin kılmaktır. Şiddeti doğuran, yaygınlaştıran, normal gösteren, şiddete yönlendiren her türlü söylem ve davranışın karşısında durmaktır. Şiddetin ortadan kalkması, insan onurunun korunması için var gücümüzle gayret etmektir. Şiddete yeltenmek bir yana, gönül kırmanın dahi Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük bir vebal olduğunu asla unutmamaktır. Karıncayı dahi incitmekten sakınan bir medeniyetin mirasçısı olduğumuzu her daim hatırda tutmaktır” denildi. CANSU AYDEMİR

AİLE İÇİ ŞİDEETLE TOPYEKÛN MÜCADELE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!