AĞIZ KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS

featured
service

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Diş Hekimliği Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Nabi Basiry tarafından ağız kanserinde erken teşhise yönelik AKROD adıyla bir cep telefonu uygulaması geliştirildi. İlk etapta pilot bölge Kütahya’da kullanılabilecek olan AKROD uygulaması, Play Store ve Apple Store’den indirilebilecek.

“Erken tanı hayat kurtarır” sloganıyla yolan çıkan Dr. Öğr. Üyesi Nabi Basiry, KSBÜ Basın ve Halkla İlişkiler temsilcisine açıklamalarda bulundu.

“KÜTAHYA’DA FARKINDALIK ORANI DÜŞÜK”

KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğinde görev yapan Dr. Basiry, daha önce yaptıkları araştırma sonucu Kütahya’da ağız kanseri farkındalık oranının düşük olduğunu ifade etti. Basiry, 3 senede yaklaşık 40’a yakın prekanseröz ve kanser vakasıyla karşılaştığını belirterek, bunun Kütahya nüfusuna göre fazla olduğu dile getirdi.

“AKROD UYGULAMASINI GELİŞTİRDİK”

Nüfusun tamamını kontrol etmenin imkânsız olduğunu belirten Dr. Basiry: “Bu yüzden tüm vatandaşlara ulaşabilmek için AKROD uygulamasını geliştirdik. Özet olarak, AKROD uygulaması ağız kanserinin erken teşhisi için önemli olan 3 ana faktörü içermektedir; birincisi farkındalık oluşturmak, ikinci ise kolay ve masrafsız olan kişisel ağız muayenenin nasıl yapılacağını öğretmek, üçüncü ve en önemlisi ise yüksek risk taşıyan vatandaşlarımızı doğrudan çene cerrahisi uzmanına yönlendirmektir” dedi.

TÜM ÜLKE İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR

Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Nabi Basiry son olarak AKROD uygulamasının ilk etapta Kütahya’da kullanılabileceğini sonraki aşamalarda ise tüm Türkiye için geçerli olacağını söyledi. Basiry, Play Store ve Apple Store’den indirilebilecek AKROD uygulamasının geliştirilmesi konusunda destek olan Dr. Öğr. Üyesi Hami Hakiki, Bilgi İşlem Daire Başkanı Servet Sağlam, Teknisyen Halil İbrahim Özdemir ile Arş.Gör. Tuğba Türel Yücel ve Arş.Gör. Aykut Şaylığ’a teşekkür etti.

AĞIZ KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!