AĞAÇ YAPRAKLARI YAKITA DÖNÜŞÜYOR

featured
service

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu’nda üretilen makine sayesinde dökülen ağaç yaprakları linyit kömürünün kalorisine eş değer olan pellet yakıtına dönüştürülüyor.

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu’nda kurulan Biyoyakıt Makineleri Ünitesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, AK Parti İlçe Başkanı Bilal Kıyak, İlçe Tarım Müdürü Özkan Parlak, belde belediye başkanları ve oda başkanlarının katıldığı toplantıda DPÜ Tavşanlı MYO Müdürü Prof. Dr. İsmet Çevik, uygulama alanında bilgilendirme yaptı.

SAATTE 200 KG ÜRÜN ÜRETİLİYOR

Üniversitede üretilen makine sayesinde dökülen yaprakların Linyit kömürünün kalorisine eş değerinde pellet halinde yakıta dönüştürüldüğünü kaydeden Prof. Dr. İsmet Çevik “Üniversite olarak başlattığımız bu uygulamanın tüm ilimize yayılabileceğini düşünüyoruz. Sonbaharda toplanacak yaprakları bu makine sayesinde 3600 KCal/Kg enerji verir hale getiriyoruz. Geliştirilen makine iki üniteden oluşuyor. Birinci ünitesi ağaç yaprakları, saman, diken, yabani otlar, kabuk, kozalak gibi tarımsal atıkları öğütmektedir. İkinci ünitede ise peletleme yapılmaktadır ve saatte 200 kg ürün üretmektedir” dedi.

KAMPÜSE LAVANTA DİKİMİ

Daha sonra üniversite kampüsünde oluşturulan lavanta bahçesinde dikim yapıldı. Burada 80 metre uzunluğunda 16 sıra lavanta dikildiğini kaydeden okul müdürü Prof. Dr. İsmet Çevik, gelecek yaz bu tarlanın öğrenci ve Tavşanlılılara hem kokusu, hem de görsel zenginliğiyle huzur vereceğini kaydetti. Başkan Mustafa Güler, etkinlik sonunda her türlü ihtiyaçta Üniversitenin yanında olduklarını hatırlatarak okul yönetimini başarılı çalışmalarından ötürü tebrik etti.

AĞAÇ YAPRAKLARI YAKITA DÖNÜŞÜYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!