ABD’de hükümet bir kez daha “kapanma” riskiyle karşı karşıya

ABD'de federal hükümetin finansmanını sağlayacak yeni bütçe tasarısının henüz kabul edilmemesi, hükümetin kapanma riskini artırıyor.

ABD'de hükümet bir kez daha kapanma riskiyle karşı karşıya
service

ABD’de federal hükümetin finansmanını sağlayacak yeni bütçe tasarısının henüz kabul edilmemesi, hükümetin kapanma riskini artırıyor.

Ülkede 1 Ekim’de başlayacak olan yeni mali yıl için hükümet bütçesinin henüz onaylanmaması, federal kurumların operasyonlarını durdurma riskini taşıyor.

ABD Kongresi, federal hükümetin finansmanını sağlayacak yeni bütçe tasarısı üzerinde anlaşmaya varamadı ve 30 Eylül’e kadar bir uzlaşma sağlama görevi bulunuyor. Bu durum, federal hükümetin operasyonlarının çoğunun durmasına yol açabilir.

Kongre’deki bölünme, federal hükümetin bütçesini onaylama sürecini karmaşık hale getiriyor. Aşırı sağcı Cumhuriyetçi kanat, bütçe anlaşması yapmak yerine harcama kesintileri için kapanmayı bir koz olarak kullanmak istiyor.

Cumhuriyetçiler arasında harcama planları konusunda anlaşmazlık yaşanırken, aşırı sağcı muhafazakarlar aynı zamanda Ukrayna’daki savaşa daha fazla fon ayrılmasını engellemek istiyorlar.

Federal hükümetin kapanması, birçok kamu hizmetinin aksamasına neden olabilir ve kamu çalışanlarının maaşlarını alamamalarına yol açabilir. Ayrıca, ekonomik kriz riskini taşıyan bir durum olarak öne çıkıyor. Bu süreçte turizm sektörü, sosyal yardımlar, yatırımlar ve ekonomi genel olarak olumsuz etkilenebilir.

Federal hükümetin olası kapanması, ABD’nin kredi değerlendirmesi üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceği gibi ülkenin seyahat ekonomisine de büyük bir maliyet getirebilir. Bu nedenle, Kongre’nin bir anlaşma sağlaması ve federal hükümetin operasyonlarının kesintiye uğramaması için zaman daralmış durumda.

ABD’de hükümet bir kez daha “kapanma” riskiyle karşı karşıya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!