ABD’de 16 yaş altı çocuklara sosyal medya yasağı

Florida Temsilciler Meclisi, 16 yaş altındaki çocukların aile onayı olmaksızın sosyal medya kullanımını yasaklayan tasarıyı kabul etti.

Instagram'da arka planı yapay zeka ile temizleme geldi
service

Florida Temsilciler Meclisi, 16 yaş altındaki çocukların aile onayı olmaksızın sosyal medya kullanımını yasaklayan tasarıyı kabul etti. İşte, detaylar ve tartışmalar:

Yasa Tasarısının Kabulü ve Yapılan Oylama

Florida’da kabul edilen yasa tasarısı, 16 yaş altındaki çocukların sosyal medya kullanımını düzenleyerek, aile onayı olmaksızın bu platformlara erişimi kısıtlıyor. Tasarı, 13 “hayır” oyuna karşılık 106 “evet” oyuyla kabul edildi.

Yasaya göre, çocukların içerik yükleme ve diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmasına izin veren tüm platformlar yasak kapsamında. Ancak, hangi sosyal medya şirketlerinin bu yasadan etkileneceği belirtilmemiş, genel bir kapsam ifadesi kullanılmıştır.

Sosyal Medya Şirketlerinin Tepkisi

Meta’dan yapılan açıklamada, yasak yerine alternatif çözümler aranması çağrısında bulunuldu. “16 yaş altındakilerin sosyal medya kullanımını yasaklayarak gençleri dezavantajlı duruma düşürme tehlikesine” dikkat çekildi.

Tasarının Arkasındaki Nedenler ve Eleştiriler

Tasarının sponsorları, sosyal medya şirketlerinin çocukları manipüle etmek ve bağımlılık oluşturmak için bu platformları kullandığına dikkat çekiyor. Ancak, yasaya karşı çıkanlar, çocukların sosyal medyadan yararlandığı birçok alanın kısıtlanmasının riskli olduğunu savunuyor.

Tasarının yasalaşması için Florida Valisi Ron DeSantis’in onayı gerekiyor. Ancak, bu aşamada nasıl bir gelişme yaşanacağı merak konusu.

ABD’de 16 yaş altı çocuklara sosyal medya yasağı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!