ABD Federal Havacılık İdaresinden Boeing 737 MAX uçaklarına üretim engeli

FAA, kalite kontrolünü iyileştirmek amacıyla Boeing 737 MAX 9 dahil MAX tipi uçakların üretiminin genişlemesine izin vermeyeceğini bildirdi.

Boeing 737 MAX
service

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), kalite kontrolünü iyileştirmek amacıyla Boeing 737 MAX 9 dahil MAX tipi uçakların üretiminin genişlemesine izin vermeyeceğini bildirdi.

FAA’dan yapılan açıklamada, 5 Ocak’ta uçuş sırasında Boeing 737 MAX 9 tipi uçağın gövdesinden parça kopması olayına atıfta bulunularak, bu tür olayların bir daha yaşanmaması gerektiği vurgulandı.

Bu bağlamda, FAA’ın her uçağın güvenli olmasını temin etmek için ek önlemler açıkladığı belirtilen açıklamada, Boeing’e, 737 MAX 9 dahil olmak üzere MAX tipi uçakların üretiminin genişlemesine izin verilmeyeceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, FAA’nın uçuşuna müsaade edilmeyen 171 “737 MAX 9” uçağının her birinde yapılması gereken kapsamlı inceleme ve bakım sürecini de onayladığı belirtilerek, denetimleri başarıyla tamamlanan uçakların hizmete geri dönebileceği duyuruldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen FAA Yöneticisi Mike Whitaker, süreçte ortaya çıkan kalite kontrol sorunlarının çözüldüğüne ikna olana kadar, Boeing’in üretiminin genişletilmesi yönündeki herhangi bir talebini kabul etmeyeceklerini veya 737 MAX için ek üretim hatlarını onaylamayacaklarını kaydetti.

Boeing 737 MAX

Uçağın gövdesinden parça kopması

ABD’de Alaska Hava Yollarına ait Boeing 737 MAX 9 tipi yolcu uçağının, 5 Ocak akşamı havadayken gövdesinden bir parça kopmuştu.

Oregon’dan Kaliforniya’ya giden uçak, kalkıştan yaklaşık 35 dakika sonra acil iniş yapmak zorunda kaldı. Yetkililer, parçanın koptuğu bölümde yolcu bulunmadığını açıkladı.

Alaska Hava Yollarından yapılan yazılı açıklamada, uçağın 171 yolcu ve 6 kabin görevlisiyle güvenli şekilde indiği kaydedilmişti.

Açıklamada, 737 MAX 9 tipi 65 uçağın incelenmesi için geçici olarak kullanım dışı bırakılacağı belirtilerek, incelemelerin birkaç gün süreceğinin tahmin edildiği bildirilmişti.

FAA, Boeing 737 MAX 9 uçaklarının, operatörler gerekli denetimleri tamamlayana kadar uçurulmayacağını duyurmuştu.

AA

ABD Federal Havacılık İdaresinden Boeing 737 MAX uçaklarına üretim engeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!