82 Terörist etkisiz hale getirildi

MSB tarafından yapılan açıklamaya göre sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarla 82 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilmiştir

82 Terörist etkisiz hale getirildi
service

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt içinde ve sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyinde, son bir hafta içinde 82 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilmiştir.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlık basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini vurgulamıştır.

Operasyonlar kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde, son bir haftada 82 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etmiştir. Bu başarı, 1 Ocak 2023’ten itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının toplamda 2 bin 478’e ulaştığını göstermektedir.

Suriye’deki Durum

Suriye’deki harekat alanlarında oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimlerine karşı da başarılı mücadeleler sürdüğü belirtilmiştir. Son bir haftada 17 taciz ve saldırıya anında ve misliyle karşılık verilerek 56 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklanmıştır. Böylece, 1 Ocak 2023’ten bu yana gerçekleştirilen taciz ve saldırı sayısının 577, etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 1661 olduğu bilgisi paylaşılmıştır.

Hudut Güvenliği ve İnsan Kaçakçılığı

Sınırlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan kişilere yönelik mücadelede elde edilen sonuçlar da kamuoyuyla paylaşılmıştır. Son bir haftada sınırlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 191 kişinin yakalandığı ve 6 bin 430 kişinin hududu geçemeden engellendiği bildirilmiştir. Bu durum, 2024 yılı başından itibaren hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışanların sayısının 498, hududu geçemeden engellenen kişi sayısının ise 15 bin 153 olduğunu ortaya koymaktadır.

Özel Vurgular ve Sonuç

Ayrıca, Tuğamiral Aktürk, basın toplantısında Azerbaycan’da 20 Ocak 1990’da yaşanan “Kara Ocak” katliamında şehit edilenleri anarak, Azerbaycan ile birlikte olma kararlılığını vurgulamış ve “29 Ocak Milli Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü” kapsamında Batı Trakya Türkü soydaşlara desteklerini ifade etmiştir.

Son olarak, MSB kaynakları, eğitim ve tatbikat faaliyetleri kapsamında, Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından 27 Ocak-3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılım sağlanacağını açıklamıştır.

Savunma Sanayi ve Diplomasi

MSB yetkilileri, Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle TSK’nın kabiliyetlerinin arttığını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde geliştirilen savunma sanayi ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni güçlendirdiğini ifade etmiştir. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin yapılan açıklamalar hakkında resmi açıklamalar beklenmesi gerektiğini belirterek, bu konuda yapılacak satışın olumlu bir adım olarak değerlendirildiğini paylaşmıştır.

Son olarak, ABD’nin Suriye’den çekileceği iddialarına da resmi açıklamaların beklenmesi gerektiği vurgulanmış ve Türkiye’nin bölgesel güvenlik konularını yakından takip ettiği ifade edilmiştir.

AA

82 Terörist etkisiz hale getirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!