48 NOKTAYA KAMERA SİSTEMİ KURULACAK

featured
service

Kütahya İl Özel İdaresi Kütahya’nın ilçelerinde yaptığı alt yapı çalışmalarının yanında kritik noktalara son teknoloji kamera sistemi kuracak. Türkiye’de ilk kez böyle bir hizmetin sunulduğunu aktaran İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz: “13 ilçemizde, en acil olarak tespit edilen 48 noktada 146 sabit 12 adet hareketli kamera sistemleri yapımına başlandı” dedi.

İleri teknolojiye sahip sistemin detaylarını anlatan İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz: “Kütahya’mızın coğrafyası çok geniş ve köy sayımız ile yol ağı çok fazla. Bize de sık sık gelen bir talep vardı. Özellikle grup yollarımızın takibi noktasında kamera sistemleri kurulması yönünde Türkiye’de bir ilk olarak bu hizmeti sunuyoruz. Jandarma Genel Komutanlığı ile İl Özel İdaremiz tarafından iki kurum arasındaki bir mutabakatla Kütahya’da bulunan 13 ilçemizde, en acil olarak tespit edilen 48 noktada 146 sabit 12 adet hareketli kamera sistemleri yapımına başlandı” ifadelerini kullandı. 

JANDARMA KARAKOLLARINDAN VE MERKEZ KOMUTANLIĞINDAN İZLENEBİLECEK

Yüklenici firma ASELSAN ile çok özellikli bir sistem kurduklarını dile getiren Başkan Musa yılmaz: “Sistemin özelliklerini; yapay zekâ destekli 4k kalitesinde kameralar, yenilenebilir (Solar) enerjili direkler, kablosuz veri aktarma sistemi, SGYS izleme ve kontrol merkezleri, video analitik sistemi sayesinde akıllı analizler olarak sıralayabilirim. Kütahya’mızın bölgesel olarak tespit edilen Jandarma Karakollarından ve Merkez Komutanlığından izlenebilecek olan bu sisteme biz “Yapay Zeka Destekli Saha Güvenlik Yönetim Sistemi (SGYS) diyoruz” şeklinde konuştu.

SUÇA KARŞI ÇOK ETKİN BİR YÖNTEM

Bu sistemde ayrıca video analitik akıllı analizlerin de yapılabileceğini aktaran Başkan Yılmaz bu analizleri;  yüz tanıma sistemi, plaka tanıma sistemi olarak açıkladı. Sistemin araçların hareketlerinden kuşkulanan ve ihbar gönderebilme yeteneğine sahip bir sistem olduğuna dikkat çeken Musa Yılmaz: “Bu sistem sayesinde ilimizin genelinde emniyet, asayişi sağlamakta çok önemli bir yol alacağız. Suça karşı çok etkin bir yöntem ve çok net delil üretebilen bir sistem. Bunun yanında doğal afetlerden tutun da yangınlara kadar Kütahya’mızın genelini kapsadığı için faydalanabileceğimiz bir sistem. İlk etapta İl Jandarma ekiplerimizin belirlediği çok acil noktalarda 48 adet uygulamaya başladık” ifadelerini kullandı.

İLİMİZ BU ANLAMDA TÜRKİYE’DE FEVKALADE İYİ BİR NOKTAYA GELMİŞ OLACAK

Musa Yılmaz, ilk noktaların ardından ikinci derece önemli 27 ve 24 olmak üzere toplamda 99 noktada kurulacağını aktardı. En acil 48 noktanın çalışmalarına başladıklarını ve 24’ünü bitirdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz: “İş ASELSAN gibi Türkiye’mizin çok güzide bir kuruluşu tarafından yapılıyor. Bunlar ileride merkez komutanlık tarafından daha da yükseltilecek. İlimiz bu anlamda Türkiye’de fevkalade iyi bir noktaya gelmiş olacak ve olayları önleme açısından da çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Jandarma ve ilçe jandarma karakollarımızda bunlara ait özel izleme merkezleri oluşturuldu. Bunlar şu an itibari ile hazır” dedi.

İLK ETAPTA 6 MİLYON TL AYRILDI

İlk etapta ayrılan ödeneğin 6 Milyon TL olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz: “Proje tamamlandığında 20 milyon TL gibi bir kaynak aktarılmış olacak. Şehrimizin her anlamda güvenliğini çok önemli bir noktaya getirmiş olacağız. Kütahya’mız çok ciddi bir sisteme kavuşacak. Sistemin ana yapısını oluşturduğumuzda güneş enerjisi ve kablosuz sistemler ile görüntü ve veri aktarabilecek. Her yeni yazılım güncellemesini bu sistem içerisine yükleme imkânımız var. İlimize hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

48 NOKTAYA KAMERA SİSTEMİ KURULACAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!