“40 KURUŞA ALINAN PANCARIN KÜSPESİ 38 KURUŞA SATILIYOR”

featured
service

Mecliste söz alan CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya’daki şeker pancarı üreticilerinin sesi oldu. Çitçinin bir yıllık emeği olan şeker pancarının Kütahya Şeker Fabrikası tarafından sadece 40 kuruşa alındığını kaydeden Milletvekili Kasap, küspesinin ise 38 kuruşa satıldığını söyledi.

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, mecliste söz alarak hem engellilerin hem de şeker pancarı üreticilerinin sorunlarını dile getirdi. Çiftçinin üretimden para kazanamadığına dikkat çeken Milletvekili Kasap, engellilere sağlanan desteklerin de yetersizliğini de vurguladı.

“ÖZELLEŞTİRME MAĞDURU”

Tarım bakanına seslenen Milletvekili Kasap: “Tarım Bakanına soruyorum: 130 bin metrekarelik arsanın sahibi Kütahya Şeker AŞ’de, özelleştirilen ve özelleştirme mağduru olan bu fabrikada pancarın 40 kuruşa alındığını, küspenin ise 38 kuruşa satıldığını biliyor musunuz” ifadelerine yer verdi.

“20 MİLYONA YAKIN KESİM YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanına da seslenen Milletvekili Kasap, engellileri düşünmeyen bir bakanlık ile karşı karşıya olunduğunu belirtti. Engellilerin önündeki en büyük engellerden birinin Bakanlık olduğunu dile getiren Fazıl Kasap: “Hak temelli bir yapıyı yapamadığınız için, insanları muhtaç olarak algıladığınız için sıkıntı orada. Anayasal bir hak, zorunluluk bu ama maalesef, siz yapmıyorsunuz. Peki, sizler neler yaptınız? Bakın, bu bütçe zaten 700 milyar lira civarında, meclise geldiğinden beri, bu bütçe yüzde 40 eridi. Bu bütçenin içindeki ayırdığınız pay çok düşük ama siz burada muhtaçlığı daha da artırma yolundasınız. 6 milyon 300 bin kişiye yardım dağıtılan haneniz var ve yaklaşık 20 milyona yakın kesim şu anda yoksulluk sınırının altında” dedi.

“11,6 MİLYAR TL PARANIN HESABINI VEREMİYORSUNUZ

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara yönelik yapılan desteklerin daima muhtaçlık algısı üzerine kurulduğunu ve hak temelli olmadığını belirten Fazıl Kasap: “Bireysel olmasının ötesine geçmiyorsunuz, geçmek de istemiyorsunuz ama siz ne yapıyorsunuz? Bugün ne kadar değişti bilmiyorum ama günlük 20 lira, 30 lirayla ağır engellilere aylık bağlıyorsunuz ve bu ne kadar haklı? Siz bu ücretlerle geçinebilir misiniz? Bir engellinin hayatını devam ettirmesini sağlayabilir misiniz? Mümkün değil. Ama siz öbür taraftan ne yaptınız Sayın Bakan? Üç yıldır bu Mecliste komisyonlarda defalarca söylüyorum, bakın, Sayın Bakan, siz 442 bin kişiye hak etmeyen, engelli raporu olmayan… İlgili birimlerinizden de bu teyit edildi, CİMER’den soru önergesine de cevap verildi. Tek tek, kuruş kuruş hesaplanmış, 442 bin kişiye verilen bu yıl itibarıyla 11,6 milyar TL paranın hesabını veremiyorsunuz. Siz bir hukukçusunuz Sayın Bakan, 697 milyar lira parayı sildiniz, amme alacağı, kamu alacağı kapsamında bunun silinmesi imkânsız ama siz sildiniz Sayın Bakan; cevabınızda da var, bu seneki Sayıştay raporlarında da var, 697 milyar lira. Bu suçtur, çok ciddi bir suçtur” diye seslendi.

“GELİYOR GELMEKTE OLAN!”

Kasap son olarak iktidara geldiklerinde engelliler için sağlanacak destekleri açıkladı. Engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için zorunlu olan tüm tıbbi malzeme, teçhizat ve tedavilerini ücretsiz yapacaklarını belirten Milletvekili Kasap; “Engellilerin otomobil, telefon, bilgisayar gibi tüm ihtiyaç malzemelerinden ÖTV kaldırılacak. Engelli atamaları yapılacak, yapılması zorunlu. Çalışma hayatındaki engelleri kaldıracağız. Engelli aylıkları ve bakım yardımlarını engelli bireylerin hak temelleri üzerine, ihtiyaç üzerine değil, hak temeli, anayasal hak üzerine oturtacağız. Muhtaç değil, hak sahibi insanlar olacak. Yönetim süreçlerine engellilerin de katılmasını sağlayacağız. Burada sağlık alanında kangrenleşen sorunları da çözeceğiz. Erişilebilirlikle ilgili tüm sorunları çözeceğiz. 2 Bakan çok yakın, Bakanlıklar da 1-2 kilometre; üç yıldır entegrasyonu sağlayamadığınız, engelli sağlık raporlarında düzenleme yapamadınız ve şunu söyleyeyim nihai olarak: Bu yetersiz ve yeteneksiz kadrolardan sonra şöyle söylüyorum: geliyor gelmekte olan” diyerek sözlerini tamamladı.

“40 KURUŞA ALINAN PANCARIN KÜSPESİ 38 KURUŞA SATILIYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!