Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

386 PROJEYE 15 MİLYON TL DESTEK

Vali Ali Çelik, Kırsal

Vali Ali Çelik, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde Kütahya’da 29 milyon TL tutarındaki 386 projeye 15 milyon TL hibe desteği sağlandığını söyledi.

Kütahya’da, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler için Valilik Toplantı Salonunda imza töreni düzenlendi.  Törene; Vali Ali Çelik, Milletvekili İshak Gazel, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü Birsen Karaaslan ile proje sahipleri katıldı.

“TARIMSAL ÜRETİMİ İŞLETME BOYUTUNA TAŞIMALIYIZ”

Tarımsal üretimde işletme modelinin yaygınlaştırılması için verilen desteklerin önemine dikkat çeken Vali Çelik, “Sürdürülebilir tarım politikalarının geliştirilmesi hepimizin görevi. Tarımsal destekler, çiftçimizin her konuda desteklenmesi bu konudaki temel bakış açısı. Tarımdan katma değer alabilmek için yapılması gereken en önemli şey işletme mantığına dönülmesi. Tarımsal üretimi işletme boyutuna taşıyacak ekipman desteği ise kırsal kalkınmanın temel dinamiğini oluşturuyor. Bu anlamda 2006-2021 yılları arasında çiftçilerimize 5 bin 591 projeye 75,1 milyon TL hibe ödemesi sağlandı. Çiftçilerimiz, desteklerden faydalanarak kurdukları işletmelerle önümüzü açan, örnek olacak projeler ortaya çıkardı” diye konuştu.

“GENÇ ÇİFTÇİLERİMİZ ÖRNEK OLACAK”

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi hakkında da konuşan Vali Çelik, “Sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması, eğitim almış genç çiftçilerimizin örnek teşkil edebilecek tarım ve gıda güvenliğinin parçası olması da çok değerli. Umarım bugün atılan ilk adımlar büyük işlere dönüşecek işletmelerin başlangıcı olur” ifadelerini kullandı.

GAZEL: “20 YILDA 1 MİLYARIN ÜZERİNDE TARIMSAL DESTEK VERİLDİ”

Kütahya’nın tarımsal potansiyeli yüksel bir il olduğunu ifade eden Milletvekili İshak Gazel, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2002’den bugüne dek sadece Kütahya’da 1 milyarın üzerinde tarımsal destek verildi. Bugün de ciddi bir destek veriliyor. Kütahya’yı sanayi, ulaşım, tarım, turizm ve ticarette merkez yapma konusunda hedefler belirlemiştik; çünkü Kütahya’nın potansiyeli buna uygun. Tarımsal anlamdaki desteklerle bu hedeflerimizi perçinleyeceğiz inşallah” diye konuştu.

KÜTAHYA’DA 386 PROJE DESTEKLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığının ülke genelinde tarımsal projelere 70’in üzerinde farklı kalemde destek verildiğini söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık; Kütahya’da 2022 yılı içinde 347 ekonomik ve altyapı, 21 sulama ve 18 uzman eller projesine hibe desteği verileceğini kaydetti. İmza töreni, proje sahiplerinin sözleşme metnine imza atmasıyla sona erdi.