27 MİLYON ÖĞRENCİYE 226 MİLYAR FAİZE 240 MİLYAR

featured
service

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Osman Sedat Akyüz, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2022 yılı bütçesinin tasarısına ilişkin açıklamalarda bulundu. 27 milyon öğrenci için toplam 226 milyarlık bir kaynak aktarılırken faiz giderlerine 240 milyar lira ayrıldığını belirten Akyüz: “Faiz lobisi, 27 milyon öğrenciden daha mı büyük” diyerek tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2022 yılı bütçesinin tasarısına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Akyüz: “Bütçe tasarısına göre 2022’de bütçe giderleri 1 trilyon 750 milyar 957 milyon lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 472 milyar 583 milyon lira, bütçe açığı ise 278 milyar 374 milyon lira olarak öngörüldü. Dakika bir, gol bir.  Bütçe tasarısı daha uygulanmaya dahi başlanmadan açık veriyor. Üstüne üstlük bütçe tasarısını hazırlayanlar, ülkeyi 19 senedir aralıksız ve koalisyonsuz bir şekilde yönetmesine rağmen bu yaşanıyor. Bütçe açığı demek, yeni kamu borçlanmaları demektir. Alın terimizin ve emeğimizin vergiler yoluyla daha da artarak bir avuç rantçıya teslim edilmesi demektir. Sonu gelmeyen borçlanmalara kapı açmaktır ve ülkemizi dış siyasette tavizler vermek zorunda bırakmaktır. Geçmişte yaşananlar buna iyi birer örnektir” ifadelerine yer verdi.

“ÜZÜCÜ BİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

2022 bütçesinin detaylı bir şekilde incelendiğinde daha üzücü bir tablonun karşımıza çıktığını kaydeden Başkan Akyüz: “2022 bütçesinde; 13 milyon öğrenci için temel eğitime 106 milyar lira, 6 milyon öğrenci için ortaöğretime 55 milyar lira, 8 milyon öğrenci için yükseköğretime ise 65 milyar lira bütçe ayrılmıştır. Hepsini topladığımızda 226 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Peki, bunun yanı sıra ülkeyi idare edenlerin, faiz giderlerine ayırdığı bütçe ne kadardır dersiniz? Tamı tamına 240 milyar lira! Ülkeyi yönetenler, yaklaşık 27 milyon öğrencinin eğitim-öğretim giderlerine ayrılan bütçenin 14 milyar lira daha fazlasını, faiz giderlerine ayırdığını üzülerek görüyoruz ve soruyoruz: dünya 5’ten büyük de faiz lobisi, 27 milyon öğrenciden daha mı büyük” diyerek tepkisini dile getirdi.

“YALNIZCA ÖĞRENCİ DEĞİL BÜTÜN KESİMLER GÖZETİLMELİ”

Başkan Akyüz, 84 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrencilerin değil toplumun bütün kesimlerin gözetilmesi gerektiğini vurguladı. Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılması gerektiğini kaydeden Başkan Akyüz: “Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa problemler kaçınılmaz olur; bir yerde israf ve şatafat yaşanırken bir başka yerde yokluk ve sefalet yaşanır. Tasarı olarak sunulan 2022 bütçesine bir başka pencereden daha bakmak gerekirse: bu bütçe, atanamadığı için alanı dışında bir meslek icra etmek zorunda kalan Esra öğretmenin atamasını kolaylaştırabilecek bir bütçe değildir. Bu bütçe, ürünü para etmediği için bankalara ve kooperatiflere borçlandırılan, arazileri ve tarım aletleri haczedilmiş çiftçi Ahmet amcanın dertlerine derman olabilecek bir bütçe değildir. Bu bütçe, emeklilik ek göstergesi 3 bin 600’e çıkarılmadığı için emekli olamayan memur Hasan ağabeyin gönül rahatlığıyla emekliye ayrılmak isteyebileceği bir bütçe değildir. Bu bütçe, üniversitesinden mezun olmuş ve iş bulamadığı için KYK borcunu ödeyemeyen Genç İşsiz Emre kardeşimize istihdam alanı açabilecek bir bütçe değildir. Bu bütçe, geçimini asgari ücretle sağlayan ve hayat pahalılığı yüzünden evlenemeyen emekçi Emrah kardeşimizin yuva kurmasını kolaylaştırabilecek bir bütçe değildir. Bu bütçe, salgından dolayı dükkân kepengini aylarca açamamış Esnaf Mehmet ağabeye umut olacak bir bütçe değildir” açıklamasında bulundu.

“GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL” Osman Sedat Akyüz: “Yeniden büyük bir Türkiye vizyonuna çok uzak, yaşanabilir bir Türkiye hedefinin yanından bile geçmeyen bu bütçeyi hazırlayıp onaylamaya sunmak, halkımıza yeni “acı reçeteler” vermekten başka bir şey değildir. Biz Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak; başta gençler olmak üzere vatandaştan yana olmayan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayan bu bütçeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Kardeşlik vazifemizi yerine getiriyoruz ve uyarıyoruz; gittiğiniz yol yol değil, bu cadde çıkmaz sokaktır!” diyerek sözlerini tamamladı.

27 MİLYON ÖĞRENCİYE 226 MİLYAR FAİZE 240 MİLYAR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!