“22’DEN 22’YE” İZMİR’DE

featured
service

Kütahya Valiliğinin himayelerinde, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesince düzenlenen 22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması İlk 50 Finalist Eserler Sergisi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması İlk 50 Finalist Eserler Sergisi’ İKÇÜ’de sergilenmeye başladı. Üniversitenin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşan serginin açılış törenine, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, İKÇÜ Rektör Yardımcıları Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut ile Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Salman, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, davetliler ve finalist eserlerin tasarımcıları katıldı.

MERCİN: “SERGİMİZİN FELSEFESİNİ İZMİR’E TAŞIDIK”

Sergi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Levent Mercin, 22’den 22’ye sergisine Hollanda, Rusya, ABD, Maldivler, Gürcistan, Japonya, Arnavutluk, Somali, Afganistan, Avusturalya, Brezilya, Tunus gibi 16 farklı ülkeden profesyonel, akademisyen ve her düzeyde öğrenim gören öğrencinin katıldığı, toplamda 533 eserin başvuruda bulunduğunu aktardı ve şunları söyledi: “22’den 22’ye sergisini İzmir’e taşıdık. Çünkü İzmir’in kurtuluşumuzda çok önemli bir yeri var. 30 Ağustos 1922’de büyük zaferimiz Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında başarıyla sonuçlanmasından sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa, Türk ordusuna o tarihi ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’ emrini vererek İzmir’de Yunan ordusunu denize dökmüştür. Büyük Taarruz’ın sonucu İzmir’de gerçekleşti. Biz de bu şanlı zaferin felsefesini bu sergi ile yaşatmış olduk.”

UYSAL: “MESAJLARIN SANAT YOLUYLA AKTARIMI ÇOK ÖNEMLİ”

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, DPÜ’de çok sayıda Dumlupınar Zaferi’nin yüzüncü yıl etkinliği gerçekleştirildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Dumlupınar’da ilan edilen büyük zaferi anmaya, anlamaya ve yeni nesillere aktarmaya ihtiyacımız var. Yeni nesillere verilen mesajların sanat yoluyla aktarımı çok önemli. Bazen kitaplarca anlatılamayan bir duyguyu bir sanat eseri anlatır. Bu eserler de Dumlupınar Zaferi’ni afişlerle bizlere aktardı. Özellikle GSF öğrencilerinin ilgisi ve katılımları bizleri mutlu etti.”

KÖSE: “KÜTAHYA’DAN İZMİR’E UZANAN ZAFER COŞKUSU”

İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ise yüzüncü yıl etkinlikleri çerçevesinde, kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandıran iki önemli şehrinin bir sanat etkinliği paydasında buluşmasını oldukça anlamlı bulduğunu söyleyerek düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Duygularımızı ifade eden önemli mesajları barındıran sanat ve kültürel etkinliklerin öneminin bilinciyle, kardeş üniversitemiz Kütahya Dumlupınar Üniversitesince yapılan bu anlamlı yarışmanın finalist eserlerini İKÇÜ’de sergilemekten gurur duyduk. Tarihimizden aldığımız güç ve bağımsızlık ruhuyla ülkemizin gelecek vizyonlarına, millî şuurla hep birlikte yürüyoruz. 1922’den 2022’ye uzanan Büyük Zafer’in coşkusunu 22’den 22’ye diyerek yaşatan tüm eser sahiplerini kutluyorum, sergide emeği olan herkesi tebrik ediyorum.” Protokolün açılış kurdelesini kesmesiyle ‘22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışmasının ilk 50 finalist eseri sanatseverlerle buluştu.

“22’DEN 22’YE” İZMİR’DE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!