Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

21 AYRI SEKTÖRDE BİN 500 İSTİHDAM

Yaklaşık 9 yıl önce

Yaklaşık 9 yıl önce kurulan KÜMOB’un endüstriyel sanayi sitesi Perli yerleşkesinin temel atma töreni gerçekleştirdi. KÜMOB Başkanı Mehmet Aferin: “21 farklı sektörde yaklaşık bin 500 kişinin istihdam edileceği, kendi enerjisini üretebilecek sanayi sitemizin bugün 444 adet işyerinin temelini atıyoruz” dedi.  

KÜMOB Endüstriyel Sanayi Sitesi Perli yerleşkesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Kütahya Vali Vekili Aydın Börü, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı İsmail Çağlar Bayırcı, 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Mahmut Öztaş, KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, esnaf odası başkanları, davetliler ve çok sayıda mobilyacı esnafı katıldı.

AFERİN: “ÇEVRE İLLERE ÖRNEK OLACAK”

KÜMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aferin, açılışta yaptığı konuşmada 2013 yılında şehrin dışında bir sanayi sitesine ihtiyaç olduğunu düşündüklerine dikkat çekerek: “Başlangıçta marangoz ve mobilyacı esnafı için düşünülen sitemizin adı ağaç işleri sanayi sitesi olarak belirlenmişti. Arazi tahsisi için beklemediğimiz 5 yıllık süreçte ahşap ve mobilya sektörlerinin dışında birçok sektörden projemize dahil olmak isteyen esnaf ve sanatkar arkadaşlarımız oldu. Bu bağlamda 21 farklı sektörde yaklaşık bin 500 kişinin istihdam edileceği, kendi enerjisini üretebilecek sanayi sitemizin bugün 444 adet işyerinin temelini atıyoruz. Kütahya’ya yakışır ve çevre illere örnek bir sanayi sitesi olacağına inanıyorum. 2030 yılından sonra Kütahya sanayi sitesinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar başlayacak. Orada işyeri yıkılan ve kendine yer arayan esnaflarımızın kafasını kaldırdığında altın gibi parlayan bir sanayi sitesi olacağız” diye konuştu.

GAZEL: “BAŞKAN VE YÖNETİM İŞİN PEŞİNİ BIRAKMADI”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, temel atma töreninde yaptığı konuşmada: “2013 yılında AK Parti İl başkanıydım. Mehmet Başkan ile o yıllarda görüştüğümüzde sadece marangozlar için bir proje kararı almışlardı. Projeyi çok değerli bulmuştum. Konuyla ilgili olarak Sanayi Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın da ciddi bir çalışma ortaklığı olmuştu. Sayın Bakanımıza, Belediye Başkanımıza ve Valimiz Ali Çelik’e katkıları için teşekkür ediyorum. Tamamlandığında Kütahya’mız 21 sektörün faaliyet göstereceği bir sanayi sitesine kavuşmuş olacak. Burada 9 yıl önce bir hayal kuruldu. Mehmet başkan ve yönetim kurulu işin peşini bırakmadan bugünlere geldiler. Hepsini tebrik ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

BÖRÜ: “YATIRIMI ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM”

Kütahya Vali Vekili Aydın Börü ise: “Temel atma törenleri hep bir umudun, hep bir girişimin başlangıcıdır. En güzel temel atma törenlerinden biri de üretime, girişime ve ileriye yönelik ve ülkemize katma değer oluşturacak temel atma törenleridir. Türkiye 80’li yıllarda bir döviz krizi yaşamıştı. Bunu ancak üreterek, yerli ve milli bir ekonomi ile atlatabilmişti. Tabi ülkemiz o günlerden çok uzakta ama kendi kendine yeten bir ekonomi için bu üretim yerlerinin sayısının artması gerekiyor. İstihdam her şeyden önemli. Dünyanın sanala gittiği, sanal paranın ve arsaların olduğu bir dönemde Kütahya’da reel bir yatırım yapılmasından dolayı bu yatırımı çok değerli buluyorum. Umarım bu girişim kısa sürede tamamlanır ve Kütahya’mıza değer katar. Hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

350 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

KÜMOB’da başkanlığı Mehmet Aferin yaparken, Başkan Yardımcılığını Mehmet Kocadağ ve Yönetim Kurulu üyeliklerini ise Mehmet Açıkgöz, Zeki Köylü ve Harun Durmaz yapıyor. Projenin 2024 yılının sonunda tamamlanması planlanıyor. 350 milyon TL bir maliyeti olan projede bugüne kadar hiçbir devlet desteği ve kredi kullanılmadı.