20 yıldır ramazan aylarında karagöz ile hacivat oynatıyor

Eskişehir'de tiyatro sanatçısı Hüseyin Demir, son 20 yıldır her ramazan ayında her pazar günü Karagöz ile Hacivat temsillerini sahneleyerek gölge oyunu geleneğine önemli bir katkı sağlıyor.

20 yıldır ramazan aylarında karagöz ile hacivat oynatıyor
service

Eskişehir’de tiyatro sanatçısı Hüseyin Demir, son 20 yıldır her ramazan ayında her pazar günü Karagöz ile Hacivat temsillerini sahneleyerek gölge oyunu geleneğine önemli bir katkı sağlıyor.

Haller Gençlik Merkezi’nde oluşturduğu sahnede iftar vaktinden bir saat önce başlayan ve 41 yaşındaki Demir’in sunduğu gösteriler, izleyicileri de içine alarak interaktif bir deneyim sunuyor.

İlk gösterisini yıllar önce ağabeyi aracılığıyla edindiği figürlerle yapan Demir, oyunlarına 20 senedir ramazan aylarında her pazar devam ediyor.

Gösterilerini halka açık ve ücretsiz düzenleyen Demir, oyunu kendi tasarladığı dekorlarla sahneliyor.

Hüseyin Demir dijitalleşme karşısında oyunlarında organik bir örnek görmelerinin çocukların ilgisini çektiğini söyledi.

Temsillerinin büyükleri de etkilediğini belirten Demir, “Bazen yetişkinlerin çok tatlı bir gülümsemeyle izlediğini görüyorum. Hem gülüyorlar hem eğleniyorlar. Duydukları, hayal ettikleri anıları canlanıyor. Çocukluklarında seyretmedikleri şeyleri şimdi çocuklar gibi seyrediyorlar.” dedi.

Demir, kullandığı figür ve sahnenin tamamen kendi tasarımı olduğunu dile getirdi.

Klasik unsurları bugünün araçlarıyla hazırladığını aktaran Demir, “Normalde Karagöz ile Hacivat oyununun orijinali deve ya da dana derisine çizilir ve boyanır. Ancak artık günümüz teknolojisi geliştiği için figürleri bilgisayarda tasarlayıp şeffaf malzemelere bastığımızda daha renkli bir dünya yaratabiliyoruz. Çocuklar için biraz daha ilgi çekici bir hale getirebileceğimiz bir tasvir ortaya koyabiliyoruz. Eski Karagöz ile Hacivat metinleri yetişkinlere yönelik. Karagöz ve Hacivat çok kavga ederler, çok tartışırlar. Ancak bunun yanı sıra birbirlerini de çok severler. Birbirlerinin bir bütün olduklarını düşünürler. Sevgi, dostluk gibi kavramları esas olarak öne çıkarıyorum. Kimi zaman çocuklar için gösterilerde sağlıklı beslenme, spor gibi konulara değindiğim oluyor.” dedi.

KAYNAK: AA

20 yıldır ramazan aylarında karagöz ile hacivat oynatıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!