2 BİN 629 ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ

featured
service

Kütahya Valiliği tarafından “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında çiftçilere yağlık ayçiçeği, nohut tohumu, fidan, toz şeker ve gübre dağıtıldı. Projeden toplam 2 bin 629 çiftçi faydalanacak.

Dağıtım programına; Vali Ali Çelik, Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Vali Ali Çelik, İl Tarım Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında İl Özel İdaresinin de finansman desteğiyle il genelinde 22 bin dekar alan için 11 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu, 146 ton nohut tohumu dağıtılacağını söyledi.

TOPLAM BÜTÇE 3,4 MİLYON TL

Yağlık ayçiçeği tohumundan bin 574 çiftçi, nohut tohumundan ise bin 55 çiftçinin faydalanacağını dile getiren Vali Çelik, “Toplam 3,4 milyon TL bütçeli projelerimizden talep eden tüm çiftçilerimize tohum teslim edilecek” dedi.

 İGSAŞ’TAN 400 TON GÜBRE DESTEĞİ

Vali Çelik, İstanbul Gübre Sanayi A.Ş.’ye (İGSAŞ) 3 milyon TL değerinde 400 ton gübre desteği için de teşekkür etti. Sürdürülebilir gıda üretiminin yaygınlaştırılması için tarımsal faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, nitelik ve verimliliğin artırılması gerektiğine dikkat çeken Vali Çelik, “Hem devletimizin vermiş olduğu destekler hem de nihai ürünün kendisinin edeceği maliyet analizleri yapıldığı zaman günün sonunda çiftçimizin ektiği üründen kazançlı çıkacağı, gelirine fayda sağlayacağı çok net görünüyor” dedi.

 “TARIMA 180 MİLYON TL KAYNAK AKTARILDI”

2021 yılında Kütahya çiftçisine bitkisel üretimde 88 milyon lira, hayvansal üretim için yaklaşık 75 milyon lira aktarıldığını aktaran Vali Çelik, “Makine ekipman hibelerine 5,3 milyon TL, bakanlık genel bütçesi ile gerçekleştirilen ilimize özel projelerle 2,7 milyon TL ve il özel idaresi bütçesi ile gerçekleştirilen projelerle 6,3 milyon TL olmak üzere toplam 179,3 milyon TL destek verildi” diye konuştu.

IŞIK: “26 MAHALLEDE BENZE DESTEKLERİ YAPTIK”

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık da bir konuşma yaparak: “Valimizin belediyeler aracılığı ile böyle bir desteklemeyi yapabileceğimizi söylemesi ile birlikte, bu işin ne kadar önemli olduğunu biz de anladık. Geçen ay yaptığımız törenle, Kütahya Belediyesine ait olan 26 mahallemize benzer destekleri yaptık. Dünyanın yaşadığı pandemi etkisi ile başta tarım olmak üzere tüm üretimlerin ne kadar önemli olduğunu tüm dünya öğrendi. İçinde bulunduğumuz şartlarda bu desteklerin çok anlamlı olduğunu ifade ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

2 BİN 629 ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!