100 YILLIK İŞLETMELER ARANIYOR

featured
service

TOBB, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) işbirliğinde “100 Yıllık İşletmeler-Türk İş Dünyasının Asırlık Çınarları” projesi hayata geçirilecek. Bu proje ile Cumhuriyetin iktisadi ve sosyal kazanımlarının özel sektörün faaliyetlerine nasıl yansıdığı araştırılacak.

TOBB, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) işbirliğinde başlatılacak proje kapsamında ülkemizin farklı coğrafyalarında faaliyet göstermeye devam eden iş dünyasının uzun ömürlü şirketlerinin tarihsel birikimleri ortaya koyulacak.

CUMHURİYETİN ÖZEL SEKTÖRE YANSIMALARI ARAŞTIRILACAK

Proje kapsamında Cumhuriyetin iktisadi ve sosyal kazanımlarının özel sektörün faaliyetlerine nasıl yansıdığı araştırılacak; işletmelerin yıllar içinde deneyimlediği fırsat ve zorluklar ışığında bölgesel ve sektörel gelişmeler incelenecek ve kentlerin kalkınmasındaki katkıları tespit edilecek. Cumhuriyetin kazanımları, Türkiye’de özel sektörün çok boyutlu zengin tarihine tanıklık etmiş işletmelerin gözünden belgelenecek.

“ÜÇ AYRI VERİ VE BİLGİ DERLEME ÇALIŞMASI YAPILACAK”

Projenin ilk aşamasında üç ayrı veri ve bilgi derleme çalışması yapılacak: Birincisi, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren izlenen kalkınma politikaları kapsamında eğitim, ulaştırma, altyapı ve benzeri alanlarda yapılan kamu yatırımlarının Türkiye’nin farklı illerinde özel sektör faaliyetlerine etkisini tespit etmek amacıyla istatistiki-biyografik-tarihi kaynaklar taranacak ve dokümante edilecek. İkincisi, her şehirde ulaşılan uzun ömürlü işletmelerin envanteri oluşturulacak, bu işletmeler ile mülakatlar yapılarak özel sektörün tarihsel birikimini açığa çıkaracak ‘sözlü tarih’  çalışmasının ilk adımı atılacak. Üçüncü olarak da 1923’ten günümüze Oda ve Borsaların kuruluşu, faaliyeti ve üyelerinin sayısındaki genel görünümle ilgili veriler derlenecek.

FORUMDAN BAŞVURUDA BULUNULACAK

Bu kapsamda uzun ömürlü işletmelerin envanterini oluşturmak ve 1923 veya öncesinde kurulduğu bilinen ve faaliyetine devam eden (resmi kuruluş tarihi daha geç olanlar, yıllar içinde sektör veya şehir değişiklikleri yapılmış olanlar dâhil) işletmelerin bildirilmesi amacıyla https://form.jotform.com/221004172646951 adresinde “100 Yıllık İşletmeler Bildirim Formu” hazırlandı.

100 YILLIK İŞLETMELER ARANIYOR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!