Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 100 BAZ PUAN İNDİRMİŞ OLDU – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 100 BAZ PUAN İNDİRMİŞ OLDU

Merkez Bankası faiz indirimi bekleniyordu. Lakin 50 baz puan beklenirken Merkez Bankası politika faizini yüzde 13’ten yüzde 12’ye yani 100 baz puan indirmiş oldu. Merkez Bankası’nın raporunda; küresel riskler, yüksek enflasyon, gıda cephesinde artış okları, küresel resesyon, sanayi üretimindeki düşme ve özellikle üçüncü çeyrekte büyümedeki yavaşlamaya ve yavaşlayacağına dikkat çekiyor. Bu hususlar ön planda zikredilmiş.

Benim gözlemim Merkez Bankası cari dengeye daha fazla önem veriyor. Raporunda da bunu bile getiriyor. Küresel riskler, resesyon tehlikesi, arz şokları ve benzeri problemler ortadan kalktıktan sonra bunun cari dengeye otomatik olarak yansıyacağını öngörüyor ve enflasyonun orta vadeli bir programda belirtilen yüzde 5 seviyelerine çekileceğini tahmin ediyor. Merkez Bankası sadece faiz değil diğer para politikası araçlarıyla da kontrol ve gerektiğinde müdahalelere devam edeceğinin sinyallerini güçlü şekilde ifade etmiş. Geçen ay Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirimi olmuştu. 2022’de iki kez faiz indirimi oldu. Bunlar da ardı ardına oldu. Uzun süre sabit tutulmuştu. Geçen ay Amerikan Merkez Bankası artırınca biz indirince dolar ve altın cephesinde? İlk etkiyle dolar ve altında yukarı yönlü bir ivmelenme meydana gelmişti sonra bir fren etkisi oldu ve uzun süre stabil seyretti. Bu indirimler döviz ve altın cephesinde yani şu anki faiz indirimi 13’ten 12’ye düşünce döviz ve altın cephesini izledik. Yatay, stabil bir seyir oldu. Yukarı veya aşağı yönlü herhangi bir şok gerçekleşmedi. Bununla alakalı olarak takip etmek gerekir. Çünkü Merkez Bankası piyasa aktörlerinin, kredi ve likit pozisyonlarının rahatlaması için finansal hakların mekanizmasını rahatlatacak adımlar atacağı yönünde güçlü sinyaller veriyor. 50 baz puan beklenirken 100 baz puan indirim yapması ve özellikle özel bankacılık sisteminden bu yönde pozitif aksiyon beklemesi, finansal sistemin rahatlatılması yönünde indirimlerin kendilerine de uyarlanması ve piyasaya yansıması yönünde özel bankacılık sisteminden Merkez Bankası da beklentisi var. Muhtemelen de yakın takip ettiğini düşünüyorum.

Dövizle altınla alakalı olarak ne söylenebilir? Özellikle altınla alakalı. Bin liranın altına düştükten sonra diğer uzmanlar da ifade ediyor 975, 980, 985 seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Biz de takip etmeye devam edeceğiz.