Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
DEVLETİMİZ ARTIK BU REZALETE SON VERMELİDİR – Kütahya Ekspres Gazetesi
3 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

DEVLETİMİZ ARTIK BU REZALETE SON VERMELİDİR

Telefonumla THK Tavşanlı Şubesi’ni aradım. Şubenin değerli, yılların deneyimli, çalışkan, her sorunuyla yakından ilgilenen ki ben ona: “Tek kişilik ordu” diyorum Nuri Duğan çıktı. İlk sorum bir zamanların mülk sahibi Tavşanlı THK Şubesi’nin aylık kira durumu oldu. Biliyorsunuz son günlerde kira konusu gündemin ilk sıralarında yer alıyor. THK Tavşanlı İş Hanı merhum iş adamlarımızdan Mehmet Tarhan tarafından satın alınmış, THK’na satın aldığı iş hanının bir köşesinde kira ile oturabileceğini ifade etmişti. Allah mekânını cennet etsin. THK Şubesi’ne bu jesti yapmayabilirdi. Kira 700 lira olmuş. Hey gidi tarihi şube hey! Ki bu şube THK’na bir eğitim uçağı hediye etmiş şubedir. Ben de hasbelkader yıllardır bu şubenin naçiz bir bireyi, üyesiyim.

Bilindiği gibi THK halen kayyum tarafından yönetiliyor. THK’nın yıllar içinde mülkleri vardı. Bunların haraç mezat satıldıklarını söylediler. Pilotlarının işten çıkarıldıklarını belirttiler. Yangın söndürme uçakları vardı. Bu uçakların çürümeye terk edildiklerini ifade ettiler. Tavşanlı THK Şubesine, bu geçtiğimiz Ramazan Bayramı sonrasında 60 bin lira fitre verilmiş. Ama sevgili mali işlerden sorumlu Duğan bu gelirin 90 bini bulacağını ümit ediyor. Geçtiğimiz Kurban Bayramı sonrasında şubeye verilen deri gelirlerinin de bu arada 52 bin lira olduğunu öğrendim. “Neden bu kadar?” dediğimde dayanamadı: “Hocam, deriyi toplamayan mı kaldı?” deyiverdi. Eh dediği gibi, vakıflar, cemiyetler, kulüpler, belediyeler, cami dernekleri, okul dernekleri, onlar bunlar deri topluyorsa bu kadar deri gelirine şükür demek kalıyor. Bu şube THK tarihinde en çok fitre ve deri geliri, bağış sağlayan birkaç şubeden biriydi. Şube denetlenirken gelen müfettişler takdirlerini gizleyemezlerdi. Bu şubenin önce gelir getiren, altın yumurtlayan iş hanını sattılar. Sonra da kurumu, kendi mülklerinde kiracı konumuna getirdiler. Bu şubeye hizmet veren, bugün sadece şimdiki başkan Hüsnü Çelik dışında hepsi de vefat eden başkanları; merhum, İbrahim Tarhan, Emin Sıtkı Uykucuoğlu, Mehmet Diler, İbrahim Çırak, Hüseyin Tarhan, Ahmet Gürsoy, Cemal Eker, Hasan Kılıçarslan’ın kemikleri sızlamıyor mudur?

Atatürk, cumhuriyetin ilanından iki yıl kadar sonra Bolu Milletvekili Cevat Abbas(Gürer)’e şöyle bir talimat vermişti: “Havacılık askeri bakımdan olağanüstü önemli. Avrupa’da, Amerika’da havacılığı ayrıca bir spor konusu olarak görmeye başladı. İyi düşünün. Biz de geç kalmayalım. Bilgili, yürekli, kanatlı bir gençlik yetiştirelim. Hayalini geniş tut. Uçak yapmayı bile düşün. Cemiyeti kur ve bana çalışmaya başladığımızı bildir.” Atatürk bu emriyle Türkiye’de milli havacılık sanayisi kurmak, askeri, sivil, sportif, turistik havacılığın gelişmesini sağlamak, havacı personel yetiştirmek amacıyla 16 Şubat 1925’te-dünyadak ilk sivil havacılık kuruluşlarından biri-Türk Hava Kurumu( Türkiye Tayyare Cemiyeti) kuruldu. Atatürk’ün himayesinde İsmet İnönü’nün fahri başkanlığında kurulan cemiyetin kurucu başkanı Atatürk’ün yaverlerinden Cevat Abbas Gürer, ikinci başkan da Atatürk’ün yakınlarından Ahmet Fuat Bulca idi. THK’nın kuruluş tüzüğünü ve kuruluş amaçlarını da bizzat Atatürk belirlemişti. ATATÜRK hiçbir zaman unutulmamalıdır ki THK’yı Türkiye’de milli uçak sanayini kurmak ve havacılığın gelişimini sağlamak için kurmuştur.

Şimdiki bu kadar güzel bir kuruma güç katacak, bu kurumu hoplatacak deri, fitre gelirlerini ve diğer bağışları vermeyeceksin, ondan sonra bu kurumdan hizmet bekleyeceksin. Devletimiz önümüzdeki Kurban Bayramı arifesinde alacağı bir kararla, Sayın Cumhurbaşkanımız bir kararnamesiyle bu gelirlerin kesinlikle THK’na verilmesi için harekete geçmelidir. Bu kutsal bir görevdir. Bundan kul da Allah da Peygamber de memnun kalacaktır. Bu sorun Demokles’in kılıcını düğüme vurduğu gibi çözüme kavuşturulmalıdır. Deri bizim için stratejik önemi haizdir. Bunun bilincinde miyiz? Ben Allah rızası için konuyu açtım. Gerisi büyüklerimize düşüyor. Teklifim helaldir.