Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
HER 100 KADINDAN 8’İNDE GÖRÜLÜYOR – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

HER 100 KADINDAN 8’İNDE GÖRÜLÜYOR

Polikistik over sendromu tanısına ilişkin açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Huri Güvey: “Seyrek gelen veya uzamış adet kanamaları, kanda erkeklik hormonlarının seviyelerinde yükselme ve bunun sonucunda kıllanma ve sivilcelenmede artış ile karakterize bir hastalıktır. Ultrasonografide ise büyük, dış kısmına yakın bölgede çatlayamamış yumurtalar içeren ve merkezinde yağlanma olan yumurtalıklar görülür. Fakat ultrasonografideki bu görüntü sadece polikistik over sendromuna özgü olmayıp aşırı kilo alımı, emzirme dönemi ve adet kanamalarının başladığı ilk yıllarda da görülebilir. O nedenle tanı koymak için sadece ultrasonografi bulgusu yeterli değildir” ifadelerine yer verdi.

“DİYABET RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Doktor Güvey, polikistik over sendromunun sadece adet düzenini etkilemekle kalmadığını aynı zamanda insülin direncinde artışa yol açarak diyabet ve kalp damar hastalığı riskini de artırdığını aktardı.  Güvey: “Seyrek adet görme ve yumurtlamanın az olması rahim kanseri riskinde de artışa yol açar. Bunların dışında yumurtlama düzensiz olduğu için gebe kalmada zorluk ve kısırlık da oluşabilir” dedi.

“EGZERSİZ VE KİLO KONTROLÜ ANAHTAR ROLE SAHİP”

Son olarak hastalığın tedavisi hakkında açıklamalarda bulunan Doktor Güvey; “Hastalığın tedavisinde sağlıklı beslenme, egzersiz ve kilo kontrolü anahtar role sahiptir. Polikistik over sendromu kronik bir hastalık olduğu için bu öneriler yaşam tarzı haline getirilmelidir. Kilo kaybı yaşandıkça hastalığın belirtilerinde düzelme gözlenir. Adet düzensizliği, rahim kanseri riskini azaltma ve kıllanma tedavisinde doğum kontrol ilaçları ön plana çıkmaktadır. Gebe kalmada zorluk çeken hastalarda ise kilo verdikten sonra yumurta büyütme tedavilerinden, tüp bebek tedavisine varan kişiye özgü seçenekler bulunmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.