Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
KÜTAHYA BAROSU BAŞKANINI SEÇECEK – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA BAROSU BAŞKANINI SEÇECEK

Kütahya Barosu seçime gidiyor. Başkan adayları Edip İlkay Sunay ve Aytek Canbek seçim öncesi projelerini açıkladı.

Kütahya Barosu 47. Olağan Genel Kurulu bugün başlıyor. 2 gün sürecek genel kurul 2 Ekim Pazar günü yapılacak organ seçimleri ile sona erecek. Seçim öncesi başkan adayları Edip İlkay Sunay ve Aytek Canbek, projelerini kamuoyu ile paylaştı.

“HİÇBİR AVUKAT YALNIZ KALMAYACAK”

Edip İlkay Sunay ‘güçlü baro’, Aytek Canbek Kütahya Barosu olarak ‘biz’ vurgusu yaptı. Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek Kütahya Barosu seçimlerinde başkan adayı olan Av. Edip İlkay Sunay, “Güçlü Baro” vurgusu yaparak, “Hiçbir avukat yalnız kalmayacak” sloganını yineledi. Sunay, “Bizim hayallerimiz var; yürüyecek çok yolumuz, söyleyecek çok sözümüz. Biliyoruz ki sorumluluk yükü her şeyden daha ağırdır. Bizler iste bu bilinçle ve hepimizin ortak hayalleri uğruna mukaddes bir yola çıkıyoruz. Tecrübeyle gençliğin dinamizmini harmanlayan, Birliğimizin ‘Hiçbir avukat yalnız kalmayacak’ sloganını özümseyerek her daim meslektaşının yanında olup haklarını savunan, genç meslektaşlarının ekonomik sorunlarına önem verip, çözüm üreten, çoğulcu ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla her geçen gün mevcut eserlerin üstüne yenilerini koyarak ilerleyeceğimiz ‘Güçlü Baro’ için birlik olacağız” dedi. Çoğulcu ve katılımcı yönetim şeklinin vurgulayan Av. Sunay, “Anlayışımızın meyvesi olarak Kütahya Barosu Gençlik Meclisi tarafından belirlenecek olan temsilci meslektaşlarımızın Baronun Yönetim Kurulu toplantılarına iştirakını sağlayarak kendilerini ve geneli ilgilendiren konularda söz sahibi olmalarını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

“POZİTİF AYRIM YENİDEN AKTİF HALE GETİRİLECEK”

Sunay, CMK düzenlemesi, seçim hakkı, pozitif ayrım, “gece” ve “gündüz” şeklindeki tercih butonlarının yeniden aktif hale getirileceğini ileterek, “Gece ve gündüz ayrımı olmaksızın meslekte 5 yılını tamamlamamış meslektaşlarımız için 0.50 çarpan uygulaması devam edecek olup 2 yılını tamamlamamış meslektaşlarımız için ayrıca 0.25 çarpanı üzerinden ve 65 yaş üstü (Ahde Vefa) meslektaşlarımız için pozitif ayrıma gidilerek 0.50 çarpanı üzerinden puanlamaya tabi tutacağız. Soruşturma safhasında tek avukat görevlendirilmesi hususuna önem vererek, idareden kaynaklı fatura mağduriyetlerinin önüne geçmek için gerekli istişarelerde bulunacağız. Kurum avukatı meslektaşlarımız da genç meslektaşlarımız gibi yüzde 50 oranında aidat ödeyecek, nakil durumunda ise nakil ücreti almayacağız”

“HER ZAMAN BİR ARADA OLACAĞIZ”

Genç avukatlara tecrübelerinden bahseden Av. Aytek Canbek, “Burada birlikte yol aldığımız meslektaşlarımızla beraber tanıtacağımız projeleri hazırlarken birçok toplantı gerçekleştirdik. Bizler bugün nasıl bu görevlere talip olduysak bundan sonra ki dönemlerde talip olacak olanlar sizlersiniz” dedi. Konuşmasında buluşma hedeflerinden ve proje sürecinin nasıl ilerlediğinden bahseden Aytek Canbek, “Sizleri davet etmememizin en önemli sebebi hem biz kendimizi daha rahat tanıtabilelim ve projelerimizi anlatabilelim, hem de sizlerden gelen geri dönüşler vesilesiyle mesleğimize katkı sağlayabilelim istiyoruz. Bugün bu bağlamda beraberiz. Malumunuz Ekim ayında gerçekleştirilecek olan olağan genel kurulumuzda adaylığımızı meslektaşlarımızla beraber ilan etmiştik. Bizler her ne kadar kıdem olarak öndeysek de, her zaman olduğu gibi Kütahya Barosu olarak bir aradayız ve bir aileyiz” dedi.

“KÜTAHYA BAROSU OLARAK BİZ OLMAK İSTİYORUZ”

“Alt-üst ilişkimiz hiçbir zaman olmadı ve olamaz” diyen Av. Canbek, “Tanıtım metnimizde de yer aldığı üzere ‘biz’ olmak istiyoruz. Sizlerle beraber vaat ettiğimiz projeleri artırıp hepimize fayda sağlayacak yerlere ilerlemek istiyoruz. Bizler bugün nasıl bu görevlere talip olduysak bundan sonraki dönemlerde talip olacak olanlar sizlersiniz. Bu görevlere talip olmak; bürolarınızdan olmak, bu makamlara emek vermek manasına geliyor ama tabii ki meslektaşlara fayda sağlayabilmek, mesleğimizi geliştirebilmek, üst kurullarda bu mesleği temsil edebilmek, oralarda fikir öne sürebilmek çok değerli. Burada duyduğumuz hassasiyetin en önemlisi bizim sunacağımız, vaat ettiğimiz projelerin kanuna, mevzuatlarımıza, yönetmeliklerimize uygun olarak yer almasıdır. En çok da bunun için titizlikle çalıştık” ifadelerini kullandı.