Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
EĞİTİM BÜTÇESİ 1,1 MİLYARA ÇIKARTILDI – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

EĞİTİM BÜTÇESİ 1,1 MİLYARA ÇIKARTILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli programlara katılmak üzere Kütahya’daydı. Valilik ziyaretinin ardından il eğitim değerlendirme toplantısına katılan Özer, yaptığı açıklamada kentin eğitim yatırımı bütçesinin 1 milyar 118 milyon liraya çıkarıldığını, bu kapsamda kentteki mevcut yatırımlara ek 7 yeni anaokulu, 3 ilkokul ve 2 ortaokul yapma kararı aldıklarını açıkladı.

İl eğitim değerlendirme toplantısında Kütahya’nın eğitim alanında geldiği noktanın ayrıntılı olarak ele alındığını ifade eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; kentin yeni okul yapımı, mevcut yapıların güçlendirme çalışmaları ve büyük onarımları için 606 milyon liralık eğitim yatırımı bütçesi bulunduğunu, bu miktara 512 milyon liralık ilave yapıldığını kaydetti.

İLAVE 512 MİLYON LİRA

Yapılan değerlendirme toplantısında 490 milyon liralık ilave bir yatırımı Kütahya’ya kazandırdıklarını açıklayan Bakan Özer: “Ayrıca okulların 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazırlıklarıyla ilgili 22 milyonluk bir ödeneği de okullarımızın tamamına gönderdik. Dolayısıyla Kütahya’nın 606 milyon liralık yatırımını 1 milyar 118 milyon liraya çıkarmış bulunuyoruz. Bu yatırımların Kütahya’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

29 GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI KALDI

Okulların depreme dayanıklı hâle getirilmesi için güçlendirme çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Özer, tüm Türkiye’de bu çalışmaları hızlı bir şekilde sonuçlandıracaklarını söyledi. Özer, bu bağlamda Kütahya’da 29 güçlendirme çalışması kaldığını, gerekli miktarın tahsis edilerek güçlendirmelerin 2022 yılı sonuna kadar nihayetlendirileceği bilgisini paylaştı.

ONARIM BÜTÇESİ 30 MİLYONDAN 50 MİLYONA ÇIKTI

Kütahya’nın büyük onarım bütçesinin de 30 milyon liradan 50 milyon liraya çıkarıldığını vurgulayan Özer, kente yeni okul müjdeleri de verdi. Özer şunları söyledi: “Biliyorsunuz, Bakanlık olarak bizim bu dönemdeki en büyük önceliklerimizden biri, okul öncesi eğitim. Tüm Türkiye’de Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatmış olduğumuz seferberlik kapsamında 3 bin yeni anaokulu yapmak üzere yola çıktık. Şu ana kadar bin 710 anaokulunu tüm Türkiye’de, 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla açmış bulunmanın mutluluğunu taşıyoruz ve yaklaşık 14 bin 80 de ana sınıfı açtık. İlk kez bu kadar kısa süre içinde okullaşma oranlarında çok ciddi bir artışa yol açtık. Yani 6 Ağustos 2021 tarihinde 5 yaştaki okullaşma oranları yüzde 78 iken bugün itibarıyla yüzde 94’e çıktı. Bütçeyle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. İnşallah, tüm Türkiye’ye sadece 3 bin anaokulu değil, 3 binin de üzerinde anaokulunu yaparak eğitime kazandırdığımızın müjdesini paylaşacağız.”

7 YENİ ANAOKULU, 3 İLKOKUL, 2 ORTAOKUL DAHA YAPILACAK

Bu çerçevede 2’si özel eğitim anaokulu olmak üzere Kütahya’ya 7 anaokulu daha yapılacağını kaydeden Özer; bunlardan beşinin merkezde, ikisinin de Tavşanlı ilçesinde yer alacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Üç yeni ilkokul daha yapmaya karar verdik. Bunun biri merkezde, ikisi de Simav ilçemizde olacak. Yine iki ortaokul yapma kararı aldık. Bunların biri Simav, biri Tavşanlı’da… Bir de imam hatip ortaokulunun pansiyonu yık-yap kapsamında yıkıldığı için onun da yapılmasına karar verdik. Kütahya’mızın eğitim yatırımlarının çok daha kapasitesini artırarak hızlı bir şekilde yapılmasıyla ilgili çok önemli yatırımlarla destekleyerek yatırım miktarını 1 milyar 118 milyona çıkartmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” Yatırımların Kütahya’ya hayırlı olmasını dileyen Özer, sürece katkı veren herkese teşekkür ettiğini belirtti.