Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
MUSTAFA KALYON’A VEFA – Kütahya Ekspres Gazetesi
3 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

MUSTAFA KALYON’A VEFA

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu tarafından Vakıflar ve Müzeler Haftası sebebiyle düzenlenen Kütahyalı merhum Vakıfçı Yazar Mustafa Kalyon’a vefa ve saygı olarak atfedilen panel ve serginin açılışı gerçekleştirildi.

Kütahyalı merhum Vakıfçı Yazar Mustafa Kalyon’a vefa ve saygı olarak atfedilen panel ve serginin açıldı. Germiyan Konağı’nda gerçekleşen etkinliğe Kütahya Valisi Ali Çelik, Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Köse, Rektör Yardımcımız Şahmurat Arık, Kütahya Müftüsü Hüseyin Demirtaş, panelistler, il müdürleri ve davetliler katıldı.

VALİ ÇELİK: “KÜTAHYA BİR VAKIF ŞEHRİ”

Kütahya’nın adeta vakıf cenneti olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik: “İlimiz çok ciddi bir vakıf şehri, her noktasında bir vakıf eseri var. Vakıf bilincini gücümüzün yettiğince herkese anlatmalıyız. Türkler vakıf ve imarethaneler konusunda dünyaya bir model sunmuştur. Ben tüm şehitlerimizi, vakıflaşma sürecinde emeği geçenleri rahmet ve saygıyla anıyorum. Bizlerin aslında burada bulunmasının en büyük nedeni vefa ve saygı gibi gözükse de aslında bir sorumluluk. Üzerimize düşen görevler ve sorumlulukların altını çizme gerekliliği bizleri bir araya getiriyor. Her insana bir yaşam borcumuz var. Bu sorumluluğu sağlayan temel dinamik de vakıflar. Umarım büyüklerimizin bıraktığı, bize sundukları o yolda, biz de devam ederiz” diyerek tamamladı.

PROF. DR. UYSAL: “MUSTAFA KALYON SU GİBİ TEMİZDİR”

Kütahya’ya sahip çıkana sahip çıkmanın asli görevleri olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal: “Ahmet Yakupoğlu, Mustafa Kalyon gibi sanatçılarımızın birçok özelliklerini sayabiliriz. Mustafa Kalyon da Ahmet Yakupoğlu gibi suyla ve su medeniyetle ilgili çıkarımlar yapmış ve yazıya dökmüş. Su arındırır, temizler ve kendisi de temizdir. Ahmet Yakupoğlu ve talebeleri temizdir ve etrafına hep iyilik saçarlar. Kütahya’nın havasını suyunu içmiş biri olarak bu değerlere sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum” diyerek panelin verimli geçmesini diledi.

BARO BAŞKANI ATAM: “BENİM İÇİN BABA YARISIYDI”

Mustafa Kalyon eniştesi olduğunu belirten Kütahya Baro Başkanı Av. Ahmet Atam: “Ben kendini hatırladığımdan bu yana baba yarısı anlamında amca dedim. Boşuna amca demedik, kendisini babamızın yarısı olarak görüp öyle demişiz. Kendisi takva sahibi bir insandı, tasavvuf ehliydi. Ben onu hiç asabi olarak görmedim, yüzünde hep bir tebessüm hali mevcuttu. Sohbetlerinde bulundum, bacak bacak üzerine attığını hiç görmedim. Yürüyüşü dahi yumuşak şekildeydi, yere sert şekilde basmazdı. Kendisi bende güler yüzüyle anımsadığım ve o şekilde yâd ettiğim bir insan. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Mustafa Kalyon’u rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

PANELE DÖRT KONUŞMACI KATILDI

Protokol konuşmalarının ardından başlayan panelde ilk konuşmacı olan Prof. Dr. Atilla Batur, Ecdad Vakıflarının Günümüze Uyarlanması başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Daha sonra kürsüye gelen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Türk Müzeciliğinde Eğitim ve Sonrası başlıklı konuşmasını yaptı. Mercin’in ardından 2021 yılı Aizanoi Kazı Çalışmaları başlıklı sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Gökhan Coşkun kazı çalışmaları hakkında protokol üyelerini ve katılımcıları bilgilendirdi. Panelde son sözü alan Kütahya Müze Müdürü Sevgi Gürdal, Kütahya’da, ülkemizde ve dünyada bulunan müzelerden örnekler vererek Müzelerin Gücü adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Panelin ardından konuşmacılara protokol üyeleri tarafından hediye takdim edildi. Program sergi açılışı ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.