Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
“DPÜ SANATA VE SANATKÂRA ÖNEM VERİYOR” – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

“DPÜ SANATA VE SANATKÂRA ÖNEM VERİYOR”

15. Uluslararası Çizgi Film ve Animasyon Festivali açılış töreni DPÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleşti. DPÜ’nün özellikle sanata ve sanatkâra çok önem veren bir üniversite olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal: “Bunu sözle değil, yaptığımız işlerle gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz” dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 15.’si düzenlenen ve bu yıl ilk kez uluslararası kapsamda gerçekleştirilen Çizgi Film ve Animasyon Festivali için açılış töreni yapıldı. GSF Ahmet Yakupoğlu Salonu’nda düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, KGSMYO Müdürü Doç. Dr. Pınar Yazkaç, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“DÜNYAYI SANATLA VE SANATÇIYLA DEĞİŞTİREBİLİRİZ”

Törende katılımcılara hitap eden Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, şunları söyledi: “Şu an karşımda çok iç açıcı, mutlu eden ve rengârenk bir manzara var. Fransa, İtalya, İspanya’dan gelen misafirlerimizi canı gönülden selamlıyorum. DPÜ özellikle sanata ve sanatkâra çok önem veren bir üniversite. Bunu sözle değil, yaptığımız işlerle gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz. Sadece ulusal bazda değil uluslararası bazda da çok önemli projelere imza atıyoruz. Dünyayı değiştireceksek bunu sanat ve sanatçıyla başarabileceğimize inanıyorum. Sanat insanın içindeki güzelliklerin, var olan iyiliklerin dışa yansımasıdır. O iyilikler dışarı yansıyor, bizler de ona sanat eseri diyoruz.”

FESTİVAL KAPSAMINDA BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Konuşmalarının ardından protokol üyeleri ve davetliler; festival kapsamında öğrenciler, akademisyenler ve Kütahyalı sanatçıların eserlerinden oluşan sergileri gezdiler ve sanatçılardan eserleri hakkında bilgi aldılar. Atölye çalışmaları, seminerler, kostüm yarışmaları ve canlı röportajların DPÜ TV’den canlı yayınlandığı festival, öğrenciler, Kütahya’daki devlet ve özel nitelikli okullar, sanatçılar ve DPÜ’nün paydaşı olduğu Comix Digital projesi kapsamında İtalyan ve Fransız akademisyenler tarafından ziyaret edildi.