Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
TAVŞANLI LEBLEBİSİNİN ÜNÜ SINIRLARI AŞTI – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

TAVŞANLI LEBLEBİSİNİN ÜNÜ SINIRLARI AŞTI

Yunanistan’da Başbakan Miçotakis’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi sırasında ikram edilen leblebi helvası merak konusu oldu. Sosyal medya gündemine oturan leblebi helvasına ilişkin açıklama yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş: “Tavşanlı leblebisinin ünü sınırları aştı ve dünyaya ihraç ediliyor” dedi.

Yunanistan’da Başbakan Miçotakis’e ikram edilen leblebi helvası Yunanistan’ın gündeminde olunca ulusal kanallar da Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’tan daha önce sürekli dile getirdiği Tavşanlı leblebisi hakkında bilgi istedi.

3 ASIRDIR YAPIMI SÜRÜYOR

Tavşanlı’da leblebiciliğin 3 asırdır yapıldığını aktaran Milletvekili Ahmet Erbaş: “Tavşanlı’da 1800’lü yılların sonlarında Arnavut bir ustadan öğrenmeye başlanılmış ve o zamandan beri leblebicilik yapılıyor. 43 çeşit leblebimiz var. Çikolatalı leblebiden tutun da, şekerli hatta acılı çeşitlerimiz bulunuyor. Türkiye’nin tek Leblebiciler Odası da Tavşanlı’da bulunuyor. Leblebiciler Odası 1962 yılında kurulmuş, şu anda 100’ün üzerinde Tavşanlı’da imalatçı bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“LEBLEBİNİN BAŞKENTİ KÜTAHYA”

Ahmet Erbaş, Tavşanlı’da 6 bin tona yakın sarı leblebi, 16 bin ton da diğer leblebi çeşitlerinin üretildiğini söyledi. Tavşanlı Leblebisi’nin ününün sınırları aştığını ve dünyaya ihracat yapıldığını vurgulayan Erbaş: “Türkiye’nin her tarafına leblebi gönderiliyor, Bosna’ya, Almanya’ya, Ürdün’e, Suriye’ye, Hollanda’ya. Şu anda da Amerika’da 1000’in üzerinde marketi bulunan bir firmayla bağlantı yapıldı, aynı zamanda Japonya ile aylık 5 konteyner bağlantısı da yapıldı” diyerek leblebinin başkentinin Kütahya olduğunu tekrar belirtti.