Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
ŞENOL: “HER ÜÇ KADINDAN SADECE BİRİ ÇALIŞIYOR” – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

ŞENOL: “HER ÜÇ KADINDAN SADECE BİRİ ÇALIŞIYOR”

CHP Kütahya Kadın Kolları Başkanı Sevinç Şenol, Türkiye’de her üç kadından sadece birinin çalışma hayatının içinde yer aldığını söyledi. Şenol: “Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yaparak dünyanın bütün kadınlarıyla dayanışma içinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı. Yeryüzünde emekçi olmayan kadının olmadığını söyleyen Başkan Şenol, kadınların üretim hayatı içinde yer almalarının insanlık tarihi kadar eski olduğunu vurguladı. 19. yüzyılda sanayi devrimi ile birlikte, yeni ve ucuz iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu ve böylece kadınların ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başladığını kaydeden Şenol: “O günlerden bu yana kadınlar, kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele veriyorlar” dedi.

“GÜN KANUNLARI DEĞİL, İKTİDARI DEĞİŞTİRME GÜNÜDÜR”

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih edildiğini hatırlatan Sevinç Şenol: “Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz. Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor. Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR DAHA GÜVENCESİZ”

Bir diğer hayati sorunun da işsizlik olduğuna vurgu yapan Sevinç Şenol: “Peki, ülkemiz kadın istihdamında nerede? Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer alıyor. Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor. TÜİK’e göre bile kadınlarla erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 15,6. DİSK-AR’ın raporuna göre bu fark yüzde 20.7. Kadınların sendikalaşma oranı ise sadece yüzde 10” şeklinde konuştu.

“CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ BİR DEMOKRASİ SORUNU”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir demokrasi sorunu olduğunu söyledi. İlk seçimlerden sonra cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmakta kararlı olduklarına dikkat çeken Sevinç Şenol: “Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak,  hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz” dedi.

“İLK BİR HAFTA İÇERİSİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULAMAYA KOYACAĞIZ”

Kadına yönelik şiddeti durdurmakta kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Şenol şöyle devam etti: “İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız. Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak” diyerek sözlerini tamamladı.