Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
ŞAHBAZ: “CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ZAMMI” – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

ŞAHBAZ: “CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ZAMMI”

Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından bir açıklama yapan CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Elektrikte ‘kademeli tarife’ adı altında Cumhuriyet tarihinin en büyük zammı yürürlüğe girdi. Üstüne basa basa söylüyoruz. Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar” dedi.

CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, İl Başkanlığı hizmet binasında basın açıklaması düzenledi. Başkan Şahbaz’a CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap ve çok sayıda partili eşlik etti.

“EKONOMİK BUHRANIN ARDINDAN ENERJİ BUHRANI”

İktidarın zam yapmaya doymadığını dile getiren CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz: “Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, vatandaşlarımız bir de enerji buhranı yaşıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! İktidar parti, elektrik zamları ile ‘kademeli zam, kademeli zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu” açıklamasında bulundu.

“ZAMLI ELEKTRİK FATURALARI İLE VATANDAŞI ÇARPTILAR”

Elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihinin en büyük zammının 1 Ocak günü yürürlüğe girdiğini aktaran Başkan Şahbaz: “Kademeli tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam ihmal edilmedi. Üstüne basa basa söylüyoruz. Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı” şeklinde konuştu.

“ZAM YİNE ZAM OLARAK KALDI”

Kademeli tarifenin ikinci kısmının 1 Şubat tarihinde hayata geçirildiğini aktaran Başkan Şahbaz: “Bu kez AK Parti Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa ‘Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır’ diye defalarca uyardık. Defalarca ‘Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır’ diye uyardık. Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte. 4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu, Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZA FATURA DESTEĞİ SAĞLANMALI”

Zeliha Aksaz Şahbaz konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Elektrik insan hakkıdır. Ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!”