Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ İSYANDA! – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ İSYANDA!

Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanlığı, yakıta gelen zamlar nedeniyle zarar ettikleri gerekçesi ile zam talebinde bulundu. Çok zor durumda olduklarını vurgulayan otobüsçü esnafı: “Hiçbir şeyimiz kalmadı. Fenni muayenesini yaptıramayanlar var. Karabük, Zonguldak kapattı şu an. Biz de bu hale düşmek istemiyoruz” diyerek yardım çağrısında bulundular.

Kütahya Belediyesi 2022 yılı ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Başkanlığında gerçekleşen toplantıda 43 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. 2021 yılı Sayıştay raporunun kamuoyuna açıklandığı toplantıda,  yakıta gelen zamlardan olumsuz etkilenen Minibüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanlığından gelen zam talebi ile uğruna imza kampanyası başlatılan Sosyete Pazarı da gündeme geldi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Başkan Işık toplantının açılışını Sayıştay raporuyla yaptı. Rapordaki bulguları aktaran Işık, CHP Belediye Meclis Üyesi Ruhsen Kumdalı’nın sosyal medyada gündem olan “Usulsüz araç kiralama” haberini sorması üzerine açıklamalarda bulundu.  Son 1 yıl içerisinde geçtiğimiz yıllarda olduğu şekliyle 31 aracın 3 müdürlük tarafından doğrudan temin yoluyla kiralandığını kaydeden Alim Işık: “Şirketimizin araçları, toplam 32 bin TL’lik doğrudan alım sınırının altında kalmak kaydıyla tamamen usule uygun bir şekilde yapılmıştır. Tabi Sayıştay denetçisi bu tür yüklü alımların açık ihale ile yapılması yönündeki görüşünü beyan etmişti. Toplam 375 bin 304 liralık bu kiralamanın 375 milyon olarak sosyal medyada belirtilmesi üzerine ben kendim bizzat o haberi yapan arkadaşımızı aradım. Daha sonra rakamlar kaldırıldı, haber farklı bir şekilde yazıldı. Halkı kin ve nefrete yöneltme ve yanlış bilgilendirme amaçlı bir haber olmasından dolayı suç duyurusunda bulunduk. Süreç devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

OTOBÜS ESNAFI ZAM İSTİYOR

Toplantıda gündeme gelen konulardan bir de Kütahya Minübüsçüler Servis Araçları ve Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanlığı tarafından yapılan zam talebi oldu. Genel giderlerin artması, yakıt giderlerine gelen zamlar nedeniyle zor durumda kaldıkların kaydeden otobüsçü esnafı fiyat tarifesinde değişiklik istedi. 65 yaş üzeri ve engelli vatandaşlar için biniş sayısına göre destek talebi isteyen otobüs esnafının zam talebi onayladığında; tam biniş 3,10’dan 5,10 TL’ye; üniversite öğrencisi 2,75’ten 4,75 TL’ye, ikamet kart üniversite öğrencisi 2,35’ten 4,35 TL’ye, lise öğrencisi 2,25’ten 4,25 TL’ye yükselecek. Üniversite içi aktarma 1 liradan 3 liraya çıkarken tek kullanımlık bilet ise 6 lira olacak.

“HİÇBİR ŞEYİMİZ KALMADI”

Konuya ilişkin söz alan Kütahya Esnaf Sanatkârlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, zam talebinin komisyona havale edildiği takdir en az bir ay daha zaman geçeğini belirterek kararın hemen alınmasını istedi. Erdoğan: “Otobüsçülerimiz inanın şu anda bırakın kazancı yakıtı karşılamıyorlar. Kararımızı şu anda vereli, bir an önce onlar da para kazanmaya çalışsın” ifadelerine yer verdi. Toplantıya katılan otobüsçü esnafı ise: “Hiçbir şeyimiz kalmadı. Biz çok zor durumdayız. Fenni muayenemizi yaptıramayan abilerimiz var. Karabük, Zonguldak kapattı şu an. Yürütemiyor işlerini. Biz de bu hale düşmek istemiyoruz” diyerek yardım çağrısında bulundu. Zam talebi mecliste yapılan oylamanın ardından görüşülmek üzere plan bütçe komisyonuna aktarıldı.

“MECLİS KARARIYLA KURULAN BİR PAZAR DEĞİL”

Mecliste gündemi oluşturan konulardan biri de hem işportacıların hem de Kütahyalıların merakla beklediği “Sosyete Pazarı” oldu. Pandemi gerekçesiyle kapatılan pazara ilişkin kamuoyunda oluşan yanlış anlaşılmaları düzeltmek amacıyla açıklama yapan Başkan Alim Işık: “Böyle bir pazar daha önceki dönemlerde Kütahya Belediye Meclisinden alınmış bir kararla kurulmamış. Bugünkü idareci arkadaşlarımız böyle bir inisiyatifte bulunarak burayı kullanıma açmışlar. Araya pandemi girince bir ara verme süreci yaşandı. Daha sonra odalarımız yeniden açılması için belediyemize dilekçe ile başvurdu. Vatandaşımızın da katkısıyla 7 bine yakın imzanın toplanıp tekrar açılması konusuyla ilgili talepleri var” dedi.

“SADECE KÜTAHYA ESNAFI OLACAK”

İşportacılar Odası Başkanı Ahmet İkiz de konunun gündeme alınması nedeniyle teşekkürlerini sundu. Eski adıyla Sosyete Pazarı, yeni adıyla Halk Pazarı olan pazarın kurulması için yıllarca emek verdiklerini kaydeden Başkan İkiz: “On yıldır bu pazarı kullanıyoruz. Kütahya esnafımızın katılımıyla oluşacak olan bir pazar. Dışarıdan gelecek bir pazarcı yok. Orada bir yanlış anlaşılma var” şeklinde konuştu. Gündem maddesi görüşülmek üzere Araştırma ve Geliştirme Komisyonuna aktarıldı. Yeni yılın ilk toplantısı dile ve temennilerin ardından sona erdi.