Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
ÖĞRENCİLER 4 BİN FİDEYİ ÜCRETSİZ DAĞITTI – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

ÖĞRENCİLER 4 BİN FİDEYİ ÜCRETSİZ DAĞITTI

Öğrenciler organik domates ve biber fidesi yetiştirerek vatandaşa dağıttı, amaç yerli ve organik tohumun kullanılmasını arttırmak. Öğrenciler yaklaşık 4 bin adet fideyi ücretsiz olarak dağıttı.

Kütahya Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin başlattıkları ‘Ata tohumundan organik tarıma’ projesi meyvelerini verdi. Öğrenciler yetiştirdikleri yaklaşık 4 bin adet fideyi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı. Zafer Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte Vali Ali Çelik öğrencileri yalnız bırakmayarak vatandaşlara fide dağıttı. Proje hakkında bilgiler veren Kütahya Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Baş,“Bu yılbaşında öğrencilerimizle birlikte organik tohumlarımızı çoğaltmak ve farkındalık oluşturmak için bir proje başlattık. Pandemi döneminde tarımın öneminin bir kez daha anlaşıldı. Okulumuz Edebiyat Öğretmeni Galip Teber başkanlığında 15 öğrencimiz projede yer aldı” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL HEDEFİMİZ 10 BİN ADET FİDE”

Domates ve biber tohumlarını köylerden elde ettiklerini aktaran Baş, “Köylerimizden topladığımız organik domates ve biber tohumlarını okulumuzda bir yıl boyunca yetiştirdik. Yaklaşık 4 bin adet fidanı yetiştirmeyi başardık. Kendi imkânlarımızla yetiştirdiğimiz tohumları da vatandaşımıza dağıtıyoruz. Buradaki amacımız halkımızın dağıtılan tohumları kullanarak üretim gerçekleştirmesi ve yerli ve organik tohumun sayısının artmasıdır. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz proje ile yaklaşık 4 bin adet fidan yetiştirdik ancak önümüzdeki yıl projemizi devam ettireceğiz. Okul olarak gelecek yıl proje sayesinde hedefimizi 10 bin adet olarak belirledik” diye konuştu.