Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
NİDA OLÇAR SITKI MECLİS ÖZEL KOLEKSİYONU DOLMABAHÇE’DE – Kütahya Ekspres Gazetesi
3 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

NİDA OLÇAR SITKI MECLİS ÖZEL KOLEKSİYONU DOLMABAHÇE’DE

Merhum Sıtkı Olçar ve kızı Nida Olçar’ın Kütahya Koleksiyonu Nida Olçar Sergisi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla açıldı. Geleneksel çini formuyla modern çizgilerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan eserlerin yer aldığı sergi, 25 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak.

Dünyanın en önemli çini sanatçılarından biri olarak kabul edilen, Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi Ödüllü Sıtkı Olçar ve çini sanatçısı kızı Nida Olçar, ortak bir sergiyle İstanbullularla buluştu. İstanbul Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan sergi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla açıldı. Serginin açılışına Mustafa Şentop ile birlikte, sanat camiasından pek çok kişi katıldı.

“KÜLTÜR DÜNYAMIZA BİR ARMAĞAN DAHA SUNMUŞ OLUYORUZ”

Açılışta konuşan Şentop, “Sıtkı Olçar, ‘Çininin Picasso’su’ ve ‘Çini Dervişi’ olarak anılmıştır. Çiniciliğe farklı bir boyut katarak hem kendi isminin hem de memleketi Kütahya’nın dünyaca bilinmesini, tanınmasını sağlamıştır” dedi. Dolmabahçe Sanat Galerimizde, 14-21 Şubat tarihleri arasında, Anadolu çini sanatının genç ve özgün isimlerinden Nida Olçar’ın ‘Kütahya Koleksiyonu’ndan eserleri halkımızın ve sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz. Böylece milletimizin bedii zevk dünyasına katkıda bulunan kadın sanatçılarımızın penceresinden güzelleşen kültür dünyamıza bir armağan daha sunmuş oluyoruz” dedi.

“SITKI OLÇAR, ‘ÇİNİNİN PİCASSO’SU’  VE ‘ÇİNİ DERVİŞİ’ OLARAK ANILMIŞTIR”

Dünyanın en önemli çini sanatçısı Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi Ödüllü Sıtkı Olçar’ın önemli eserlere imza attığını vurgulayan Şentop: “Bugün buluşma vesilemiz, sergimizin adını taşıdığı, Sayın Nida Olçar’ın ‘el aldığı’ sevgili babası ve ustası, ünü ülkemizin sınırlarını aşan hünerli eli Sıtkı Usta’yı hayırla yad ediyorum. Ulusal ve uluslararası sergilerde vefatına kadar 67 kişisel sergiyle ülkemize hizmet etmiş, Kütahya’nın medarı iftiharı merhum Sıtkı Olçar, çini sanatında kendi tarzını oluşturmuş ve ünü sınırlarımızı aşmış nadir sanatçılarımızdandır. 2008 yılında ‘UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi’ ödülünü alan merhum Sıtkı Olçar, ‘Çininin Picasso’su’ ve ‘Çini Dervişi’ olarak anılmıştır, anılmaktadır. Bazıları onu Kütahya’da çini sanatını ayağa kaldıran usta olarak anar ve anlatır. Bunun bir sebebi kendine ve sanatına ilham veren çiniciliğin merkezi Kütahya’dan hiç kopmamasıdır. Merhum Sıtkı Olçar da bu sanatın gelişiminde kilit bir isim olarak yer almıştır. Çiniciliğe farklı bir boyut katarak hem kendi isminin hem de memleketi Kütahya’nın dünyaca bilinmesini, tanınmasını sağlamıştır. Bu vesileyle İznik, Kütahya ve Türkiye’yi başarılarıyla temsil edecek, nice yeni evlatlarımızın yetişmesini sağlayacak ve çini geleneğimizi çağdaş formlarla gelecek nesillere aktaracak bütün sanatçılarımıza selam ediyorum” diye konuştu.

“USTASINDAN DEVRALDIĞI BU MEŞALEYİ YENİ NESİLLERE AKTARACAK”

Nida Olçar’ın, ustası Sıtkı Olçar’dan aldığı eğitimi modern sanatla buluşturarak çok farklı formlarda başarılı eserler ortaya çıkardığını aktaran Şentop, “Beş yaşından itibaren Sıtkı Usta’nın rahle-i tedrisinde yetişmiş, kendi tabiriyle eski ham maddelerle sanatını icra eden; kaz kanadı fırça ve toprak boyadan vazgeçemeyen, pergelin sabit ayağı gibi bin asır önceki geleneğe bağlı ama yeni ve modern çizgilerle çalışan sanatçımız Sayın Nida Olçar Hanımefendi’nin, ustasından devraldığı bu meşaleyi elden ele yeni nesillere aktaracağına hiçbirimizin şüphesi yok. Bin yıllık çini geleneğimizi modern zevkle tekrar yorumladığı; sefertasları, keşkülü fukaralar, şifa kapları ve zarif objeler, bugünden itibaren, iki hafta boyunca meraklıları tarafından Dolmabahçe’de gezilebilecek” ifadelerini kullandı.

17 AYLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Nida Olçar ise yaptığı açıklamada: “17 Mart 2021’de TBMM Şeref Salonunda sergilenen Sıtkı Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu eserleri çok beğenilmişti. Şentop, aynı serginin İstanbul Dolmabahçe’de de gerçekleşmesini istedi. Çini desenleri ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde tekstil ile buluşuyor. 17 aydır 20 kişilik ekip ve 6 iş ortağı firma ile bu proje üzerinde çalışıyoruz. Sıtkı Meclis Özel Kütahya Koleksiyonu için hazırlanan desenler, ilk kez bu kadar detaylı eşarplara, kravatlara, kol düğmelerine, ev tekstiline ve çinilere aktarıldı. Sergi mekânı Dolmabahçe Sarayı’nın mutfağı olunca Çiniden sefer tasları bir, keşkül-ü fukara kapları, sahanlar, şifa kâseleri sergi için özel olarak yeniden tasarlandı” açıklamasında bulundu.

25 ŞUBAT’A KADAR SÜRECEK

Dolmabahçe Sarayı sergisine özel olarak çinilere 22 Ayar altın işlendiğini de aktaran Nida Olçar: “1 metrelik Balık ve Çini Desenli Seccade sergide dikkat çeken eserler arasında. G20 Zirvesi, Hong Kong ve Katar’da Türkiye’yi başarı İle temsilden sonra, büyük bir ekip ve emek ile 17 aylık çalışmalarımın ikinci kez İstanbul Dolmabahçe Sarayında sanatseverlerle buluşacağı için çok heyecanlıyım. Sıtkı Meclis Özel Kütahya sergisinde büyük emeği olan Kütahya Milletvekili İshak Gazel’e, Türk çini sanatına değerli katkılarından dolayı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini tamamladı. Geleneksel çini formuyla modern çizgilerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan eserlerin yer aldığı serginin 25 Şubat’a kadar ziyarete açık olacağı öğrenildi.