Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
MS TEŞHİS YAŞI 15’E KADAR İNDİ – Kütahya Ekspres Gazetesi
3 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

MS TEŞHİS YAŞI 15’E KADAR İNDİ

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ ŞUBE KADIN KOLLARI BAŞKANI SERPİL SUNAR, YÖNETİM KURULU İLE BİRLİKTE, 'MS FARKINDALIK GÜNÜ' NEDENİYLE DERNEK BAŞKANI MÜNEVVER ALTIN'I ZİYARET ETTİ. (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Kütahya MS ve Epilepsi ile Yaşam Derneği Başkanı Münevver Altın, "Yaptığım araştırmalarda MS tanısı konulmasından itibaren ilerleyen süreçte tekerlekli sandalyeye mahkum olma düşünce ile psikolojik olarak etki altında kalabiliyor" dedi.

Kütahya MS ve Epilepsi ile Yaşam Derneği Başkanı Münevver Altın: “Ülkemizde teşhis yaşı 15’e kadar indi. Kadınlarda yüzde 80 MS tanısı konulduğunu ve bu rakamın çok yüksek olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

 Anadolu Gençlik Derneği Şube Kadın Kolları Başkanı Serpil Sunar, yönetim kurulu ile birlikte, ‘MS farkındalık günü’ nedeniyle dernek başkanı Münevver Altın’ı ziyaret etti.

“ÇOĞU HASTALIĞINI GİZLİYOR” Ziyarette konuşan Altın, “Son dönemlerde çıkan ilaçlarla hastalık sadece kontrol altına alınmaya çalışılıyor. MS’in çok geniş bir yelpazesi var ve her MS hastasının durumu farklı olabiliyor. Ülkemizde 18 ile 20 yaşlarında teşhis konulurken 15 yaşa kadar indiğini ve yüzde 80 kadınlarda MS tanısı konulduğunu ve bu rakamın çok yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Yaptığım araştırmalarda MS tanısı konulmasından itibaren ilerleyen süreçte tekerlekli sandalyeye mahkûm olma düşüncesi ile psikolojik olarak etki altında kalabiliyor. Multpil Skleroz hastalarının çoğu hastalığını gizliyor” ifadelerini kullandı.