Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJE ÇAĞRISI – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJE ÇAĞRISI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Enerji verimliliğinin artırılması amacıyla öncelikli alan proje çağrısında enerji verimliliği konusunu ele aldılar.

  • Proje çağrısında amaç  ; Geleneksel enerji kaynakları ile hibrit ,yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının birlikte kullanıldığı ısıtma sistemlerinde enerji verimliliğinin artırılmasına ve emisyonların azaltılmasına yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi. Enerjinin yoğun olarak tüketildiği ısıtma sistemlerinde çağrı amacı doğrultusunda aşağıda belirtilen kapsamlara sahip projelerin önerilmesi beklenmekte. Projeler için son başvuru tarihi 15 Mart 2022 . Projelerde öncelik DPÜ araştırma merkezlerinin ve/veya disiplinler arası çalışma gruplarının önerdiği projelere verilecek. Toplam  çağrı bütçesi 1.500.000 tl.
  • Alternatif konvansiyonel yakıtların birlikte kullanımı
  • Zararlı emisyonların azaltılması
  • Yakıt tüketiminin azaltılması
  • Enerjinin sürdürülebilirliği
  • Enerji ve verimlilik analizleri
  • Alternatif ısıtma sistemleri kullanımı

Dumlupınar Üniversitesi tarafından bu konuda yapılan açıklamada şu görüşe yer verildi.

Dünya enerji kaynakları her geçen gün daha da artan bir hızla tükenmesi. Son zamanlarda mevcut enerji kaynaklarının temininde çok ciddi bir daralma ve bu daralmaya paralel olarak aşırı fiyat artışları oluşmaktadır. Küresel rekabet, sosyal ve ekonomik gelişmelere paralel olarak artan ülkelerin enerji ihtiyacı, günümüzde en önemli sorunlardan biri haline geldi.. Enerji ihtiyacını ve karbon salınımı azaltmanın en etkin yolu enerji verimliliği.. ‘En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir.’ yaklaşımı ile mevcut enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması için tüm dünyada enerji tasarruf politikaları izlenmeye başlandı..

Ülkemizde ve dünyada hem ısıtma hem de elektrik üretimi için yaygın bir şekilde doğalgaz, kömür gibi konvansiyonel enerji kaynakları kullanılmakta. Binalarda yenilenebilir enerji kaynaklı iklimlendirme ve yaklaşık sıfır enerjili bina TÜBİTAK Öncelikli Ar-Ge ve Yenilik Konuları Enerji Alanı Enerji Verimliliği başlığı altında çalışılması hedeflenen konular arasında yer almakta. Isıtmada atık enerji miktarını azaltmak, çevreyi korumak ve enerji maliyetini düşürmek önem arz etmekte. Bu nedenle üretilen enerjiden daha fazla faydalanmak ve daha az enerji kullanmak amacıyla enerjinin yoğun olarak tüketildiği ısıtma sistemlerinde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmeli.