Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
IŞIK: “KÜTAHYA’DA ÇIĞIR AÇACAK” – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

IŞIK: “KÜTAHYA’DA ÇIĞIR AÇACAK”

‘Kütahya’da Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesini’ne ilişkin bilgi veren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Projemizi, Kütahya gibi bir çini şehrine çığır açacak bir proje olarak görüyoruz. Çünkü 5-6 bin ailemiz geçimini bu sektörden sağlıyor” dedi.

CNN Türk Kanalına, Kütahya Çinisinin dijital platformda yer almasını sağlayacak proje ile ilgili bilgiler veren Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, proje ile birlikte geleneksel Kütahya çinisinin sanayileşmesinin sağlanacağını ifade etti.

3,9 MİLYON AVRO HİBE

Kütahya’nın ve Kütahya Çinisinin tanıtımı için Kütahya’ya gelen CNN Türk ekibi, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ile görüştü. Başkan Işık, Avrupa Birliği tarafından 3,9 milyon Avro hibe bedel ile desteklenen ‘Kütahya’da Dijitalleşme ve Yaratıcılık Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesini’ anlattı. Başkan Işık, “Bu projenin esası, Kütahya’da bu güne kadar çini alanında geliştirilmiş desenlerin dijital ortamda toplanması ve bundan sonra gelen taleplerin çini tasarım merkezinde üretime dönüştürüleceği bir merkez olacak” ifadelerini kullandı.

GELENEKSEL EL SANATLARI SANAYİLEŞECEK

Üretilen ürünlerin bir kooperatif aracılığıyla pazarlanmasını öngördüklerini aktaran Başkan Işık: “Çininin geleneksel motiflerinin üretilmesini sağlayıp, bu geleneksel el sanatlarının sanayileşme imkânını sunacak bir proje. Projemizi, Kütahya gibi bir çini şehrine çığır açacak bir proje olarak görüyoruz. Çünkü 5-6 bin ailemiz geçimini bu sektörden sağlıyor. Yılların bir birikimi var. Geleceğe taşımak için de mutlaka endüstrileşmesi gerekiyor” dedi.