Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
HEDEF 1 MİLYON 13 BİN FİDAN – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

HEDEF 1 MİLYON 13 BİN FİDAN

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası sebebiyle, Kütahya’nın Çayca köyünde bin 500 karaçam ve ladin toprakla buluşturuldu. Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Kütahya ilinde son 10 yılda toplam 16 milyon 558 bin 812 adet fidan dikildiğini, 2022 yılında ise 1 milyon 13 bin adet fidan dikmeyi planladıklarını belitti.

Törene; Vali Ali Çelik’in yanı sıra Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ve Vali Çelik birer konuşma yaptılar.

ÇELİK: “YANGIN SEZONU OLARAK TABİR EDİLEN PERİYODU ATLATTIK”

Belirli gün ve haftaların davranışların bireysel ve toplumsal anlamda içselleştirilmesi için bir araç olduğunu ifade eden Vali Ali Çelik, “Bu günler; doğa sevgisinin, ağacın, çevrenin, ormanın öneminin hepimiz için altı çizilmesi gereken bir davranışsal alışkanlığa dönüşmesinde bir fırsattır. Yanlış bir davranışımızın, sorumsuzluğumuzun bedeli onlarca can taşıyan ağaçlar başta olmak üzere hepimizin canını acıtıyor. İlimizde geçen yıl çok büyük sıkıntıyla karşılaşmadık. Yangın sezonu olarak tabir edilen periyodu atlattık. İnşallah önümüzdeki ve nice sezonu da herhangi bir yangınla karşılaşmadan atlatırız. Sizlerden beklentimiz, orman alanlarının kullanımında kendinizi değil; yaşamı, toplumu öncelemeniz. Piknik alanları başta olmak üzere bir cam parçasının bile yangına sebebiyet verebileceği sorumluluğunu içimizde taşımalıyız” ifadelerini kullandı.

ERENLER: “FİDANLARIMIZI DİKMEK KADAR ONLARI KORUMAK DA VAZİFEMİZ”

AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ise: “Mis gibi havasıyla ünlü Kütahya’mız orman varlığı açısından dikkat çekici bir zenginliğe sahiptir. Dünyanın yüzde 29,6’sı, Türkiye’mizin yüzde 29,4’ü ormanlar ile kaplı iken Kütahya’mızda bu oran yüzde 56’dır. Görülüyor ki, Kütahya’mız zengin ormanları ve eşsiz tabiatıyla orman varlığı açısından Türkiye ve dünya ortalamalarının üzerinde bir konumdadır. Bu bizim için gurur verici. Fidanlarımızı dikmek kadar onları korumak da bizim vazifemizdir. İlimizin güzellikleriyle gurur duyarken bu değerlerimizi geliştirmek ve devam ettirmek için de gerekli gayreti göstermeliyiz. İnanıyorum ki hep birlikte çalışacak ve ülkemizi, memleketimizi, bereketli topraklarımızı bugünkünden daha da yeşil hale getireceğiz” diye konuştu.

SON 10 YILDA TOPLAM 16 MİLYON 558 BİN 812 ADET FİDAN DİKİLDİ

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar Ormancılık Haftası çerçevesinde Kütahya il genelinde yapılan etkinliklerden bahsetti.  Dündar, Kütahya ilinde son 10 yılda toplam 16 milyon 558 bin 812 adet fidan dikildiğini, 2022 yılında ise 1 milyon 13 bin adet fidan dikmeyi planladıklarını belitti. Orman Haftası nedeni ile gerçekleştirdikleri fidan dikim töreninde ise 2 bin adet fidanın dikileceğini, toplam 5 hektar alanda 10 bin adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Konuşmaların ardından Orman Haftası dolayısıyla düzenlenen “Doğa, Orman ve Ağaç Sevgisi” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Ali Çelik ve protokol üyeleri tarafından verildi. İlkokullar arası “Resim” yarışmasında; Şehit Muhammed Yılmaz İlkokulu öğrencisi Yiğit Boz birinci, Çamlıca İlkokulu öğrencisi Müberra Günen ikinci, Simav Çitgöl İlkokulu öğrencisi Hatice Yalçınöz üçüncü oldu. Ortaokullar arası “Kompozisyon” yarışmasında; Şule Mete Tetik İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hatice Elif Zeybek birinci, Özel Kütahya İstek Ortaokulu öğrencisi Salih Efe Bozyiğit ikinci, Akkent İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Emine Nisa Tilki üçüncü oldu. Liseler arası “Şiir” yarışmasında ise Kütahya Lisesi öğrencisi Dilara Yavuz birinci, Aslanapa Anadolu Lisesi öğrencisi Melike Özkul ikinci, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Abdullah Dumanoğlu üçüncü oldu.  Tören, edilen duanın ardından fidanların dikilmesiyle sona erdi.