Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
GÜZELLİK SALONU İŞLETMECİLERİNE KIRMIZI ALARM! – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

GÜZELLİK SALONU İŞLETMECİLERİNE KIRMIZI ALARM!

Lazer epilasyon cihazı kullanma yetkisinin sadece dermatolog ve estetik cerrahlara verilmesi sonrası güzellik merkezleri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Kütahya Berberler ve Kuaförler Güzellik Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çaltı: “Sigortasını, vergisini ödeyen 100 binden fazla güzellik salonunda hizmet veren 400 bin kadının istihdama katkısı göz önünde bulundurularak bu yanlışlıktan derhal dönülmeli, binlerce güzellik salonu kadın esnafımız mağdur edilmemeli” dedi.

Türkiye genelinde sayıları yüz bini geçen güzellik salonları ile ilgili geçen yıl ekim ayında çıkan kritik karar tartışılmaya devam ediyor. 2017’de açılan ve Ekim 2021’de sonuçlanan davanın ardından Danıştay tarafından verilen karara göre artık güzellik salonlarında epilasyon cihazı gibi bazı tıbbi cihazlar kullanılamayacak.

“BİNLERCE LİRAYA ALINAN CİHAZLAR NE OLACAK”

Güzellik salonu işletmecilerini olumsuz etkileyen karara Kütahya Berberler ve Kuaförler Güzellik Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çaltı tepki gösterdi. Çaltı: “Güzellik uzmanlarımıza Bakanlar Kurulu kararı ve kararname ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen haklar nasıl oluyor da geri alınmaya çalışılıyor! Mesleki Eğitim Merkezlerinden, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı özel eğitim merkezlerinden aldıkları ve hâlâ da almaya devam ettikleri belgeleri varken bu işi yapamayacaklarını söylemek bunca kadın esnafı dükkânını kapatmaya mahkûm etmek ne demek. Güzellik uzmanlarımızın binlerce liraya aldığı cihazları, müşterilerine satmış oldukları paketleri ne olacak hiç düşündünüz mü” ifadelerine yer verdi.

“ESNAFIMIZIN HAKLARININ PEŞİNDEYİZ”

Başkan Çaltı konuşmasını şöyle tamamladı: “Hastanelerde bu işlemleri doktorlar mı yapacak yani, belki de hiçbir eğitimi olmayan kişiler tarafından güzellik salonlarında uygulanan fiyatların kat kat fazlasına bu işlemler yaptırılacak! Sigortasını, vergisini ödeyen 100 binden fazla güzellik salonunda hizmet veren 400 bin kadının istihdama katkısı göz önünde bulundurularak bu yanlışlıktan derhal dönülmeli, binlerce güzellik salonu kadın esnafımız mağdur edilmemeli! Kütahya Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmeciliği Odası olarak esnafımızın haklarının peşindeyiz.”