Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
ELHAMRA ÇİNİ FABRİKASI MÜZE OLACAK – Kütahya Ekspres Gazetesi
1 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

ELHAMRA ÇİNİ FABRİKASI MÜZE OLACAK

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya’da ayakta kalan en eski çini fabrikası Elhamra Çini Fabrikasını ziyaret etti. Başkan Işık, ‘Geleneksel Çini Müzesi’ olarak kullanılması düşünülen fabrika için gereken tüm desteği vereceklerini kaydetti.

Kütahya’nın ayakta kalan en eski çini fabrikası olan Elhamra Çini Fabrikasını ziyaret eden Başkan Işık, fabrika sahibi Mustafa Kerkük’ten bilgiler aldı. Başkan Işık’a Çiniler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı da eşlik etti.

“GEREKLİ DESTEK VERİLECEK”

1960 yılında inşa edilen ve geleneksel yöntemlerle uzun yıllar çini üretimi yapılan fabrikanın bugün ‘Geleneksel Çini Müzesi’ olarak kullanılması düşünülüyor. Fabrikada incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, geleneksel çini üretim aşamalarının gelecek kuşaklara aktarılmasının önemli olduğunu ifade etti. Başkan Işık, belediye olarak müze yapılması konusunda gerekli desteğin verileceğini ifade etti. Odun fırını ve geleneksel yöntemlerle boya, fırça gibi süreçlerin halen ayakta kalmasının Kütahya çiniciliği adına önemli olduğunu vurgu yapan Başkan Işık, fabrika sahiplerine bu değeri korudukları için teşekkür etti.