Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
DEMİRTAŞ: “ŞİDDETSİZ VE AYIRIMSIZ BİR DÜNYA İSTİYORUZ” – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

DEMİRTAŞ: “ŞİDDETSİZ VE AYIRIMSIZ BİR DÜNYA İSTİYORUZ”

29 Ekim Kadınları Derneği Kütahya Şube Başkanı Hacer Demirtaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında: “Kadınlar olarak, evimizde, iş yerimizde, sosyal yaşamımızda, siyasette ve dış ilişkilerde barışın, sevginin, birliğin egemen olduğu, emeğin hakkının verildiği, şiddetsiz ve ayırımsız bir dünya istiyoruz” dedi.

Kadın cinayetlerinin arttığını aktaran Başkan Demirtaş: “Artık, bir günde kaç kadının katledildiğini ya da şiddete uğradığını hesap edemez durumdayız. İktidar, kadınların yaşam hakkını korumak yerine İstanbul Sözleşmesi’ni fesih girişiminde bulunuyor. Kadınlar ve kız çocukları, doğrudan ya da erken evlendirmelerle cinsel saldırı ya da istismarın mağduru olmaya devam ediyor. Bu olaylara ilişkin yargısal süreçler, mağdurları da kamuoyunu da tatmin eden adil sonuçlara ulaşmıyor. Bu durum özellikle yeni saldırganlıkların teşvikçisi oluyor” açıklamasında bulundu.

“MEDENİ YASA’NIN ALTINI BOŞALTMA GİRİŞİMİ”

Kadının insan haklarını güvence altına almak isteyen bir yönetimin şiddetin beslendiği kaynakları kurutmakla görevli olduğunu aktaran Başkan Demirtaş: “Ancak böyle olmuyor. Sözde nafaka mağdurlarını koruma adına bir aylık ekmek parasına dahi yetmeyen yoksulluk nafakasını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bir yandan aileye değer verdiğini iddia ederken, boşanma halinde, velayeti alan tarafa (genel olarak kadın vasidir) çocuklara ödenen iştirak nafakasını da kadına ödenen bir nafaka gibi göstererek, çocukları ve kadını yoksulluğa mahkum etmek istiyor. Böylece,  boşanmanın çoğunlukla şiddetin sonucu olduğu açıkken, kadını, üç kuruştan da mahrum bırakarak, şiddete razı olup, evli kalmaya mahkum etmek istiyor.  Yapılmak istenen, yarı zamanlı çalışma, hasta, engelli,  yaşlı bakımı hizmetlerinde olduğu gibi kadını sosyal güvencesiz bir hale getirerek eve kapatmaktan başka bir şey değildir. Bu aynı zamanda Cumhuriyet Devrimlerinin en önemli kazanımlarından olan ve kadınlar için dönemine göre eşitlikçi uygulamalar getiren Medeni Yasa’nın altını boşaltma girişimidir” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDETSİZ BİR YAŞAM İÇİN ACİL EYLEM PLANI UYGULANMALI”

Başkan Demirtaş, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve her türlü şiddete karşı yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: Kadınların eşit yurttaşlar olduğu, kadının insan hakları ve eşitlik isteminin bir teferruat olmadığı kabul edilmeli. Barış içinde bir dünya ve ülke yaratmanın ancak siyasette ve toplumsal yaşamda kadınların eşit haklara sahip olması ile mümkün olduğu içselleştirilmeli. Evde, işte, sokakta, tüm toplumsal yaşamda şiddetsiz bir yaşam için acil eylem planı uygulanmalı. Kadın emeğinin değersizleştirilmesine ve sömürülmesine, tarımda ve evde ‘’ücretsiz aile işçisi’’ olarak görülmesine izin verilmemeli. Şiddetin,  aile birliğini yok eden en etkin virüs olduğu unutulmamalı. Bu nedenle aileyi korumak adına şiddete göz yumulmamalı. Kadının nafaka hakkına el uzatılmasının boşanma hakkının da gaspı olduğu kabul edilerek bu hakkın ihlaline rıza gösterilmemeli. Eşit istihdam, kreş ve iş yerinde şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulanmalı. Kadın – erkek eşitliği temelinde istemlerimizin yerine getirilmesi için sözde kalmayan, bütüncül, sosyal ekonomik politikalar uygulamak gerektiği kabul edilmeli. İsteklerinin olmaz şeyler olmadığını aktaran Demirtaş: “Kadınlar olarak, evimizde, iş yerimizde, sosyal yaşamımızda, siyasette ve dış ilişkilerde barışın, sevginin, birliğin egemen olduğu, emeğin hakkının verildiği, şiddetsiz ve ayırımsız bir dünya istiyoruz. Böyle bir dünya mümkün. Buna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.