Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
BAŞKAN BİLGİÇ: “ENGELLİ BİREY TOPLUMA EMANETTİR” – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

BAŞKAN BİLGİÇ: “ENGELLİ BİREY TOPLUMA EMANETTİR”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yapan Türkiye Beyazay Derneği Kütahya Şube Başkanı Halil Bilgiç: “Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir” dedi.

Sadece bir hafta hatırlanmak istemediklerini belirten Başkan Bilgiç, her gün ilgi istediklerini söyledi. Engellilerin en büyük silahının sabır ve azim olduğuna vurgu yapan Başkan Bilgiç: “Engelli bir birey olmak sorunlar oluştursa da, en büyük sorun engelliye engel olma sorunudur. Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir” ifadelerini kullandı.

“ASIL ENGEL SEVGİSİZLİKTİR”

Akraba evliliklerinin sakatlıklara neden olduğunu söyleyerek vatandaşları uyaran Halil Bilgiç: “Bizle birlikte olup da topluma girmek isteyen engellilerin ‘Biz de varız!’ çığlığına kulaklarını tıkama. Engelliler için yaptıklarınızı aslında toplum için yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Asıl en büyük engel sevgisizliktir. Engelli olmak, bir engel değildir. Sadece aşılması gereken bir düşüncedir. Asıl engelliler, karşılarına çıkan engellere pes edip geçemeyenlerdir. Engelli insanlara saygı, insanlığa saygının göstergesidir. Engelliler bizlerin, yani milletin aynasını oluşturur. Engelliye acınası bakışlarla değil; hayranlıkla bakmalıyız. Engelli bireye değil; onların özgürce yaşayacağı alanlara ve düzenlemelere yol verelim. Asıl engel cehalettir” açıklamasında bulundu. Bilgiç, her bireyin bir engelli adayı olduğunu da sözlerine ekledi.