Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
“BAL ÜRETİMİ ÖNEMLİ BİR İVME KAZANDI” – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

“BAL ÜRETİMİ ÖNEMLİ BİR İVME KAZANDI”

Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Hacıazizler mahallesinde Kütahya Orman işletme Müdürlüğünce kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin Bal Ormanını denetledi. Dündar, bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olan ülkemizde bal üretiminin son yıllarda önemli bir ivme kazandığını söyledi.

Bal Ormanındaki denetlemelerde; Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Arpacı ve EKOH Şube Müdürü Cihan Köse’de yer aldı.

YENİ BALLI BİTKİLER DİKİLECEK

Bal ormanında yaklaşık 600 kovanı bulunan Ali Osman Coşgun ile bir araya gelen Bölge Müdürü Dündar; bal, polen ve propolis üretimi yanı sıra arı oğulları ile yeni arı kolonilerini Kütahya arıcılığına kazandıran ve büyük emekler veren Coşgun’a teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi. Önümüzdeki yıl bal ormanına yeni ballı bitkilerin dikilerek floranın daha da zenginleştirilerek, arı ürünlerinin veriminin arttırılmasının sağlanacağı belirtildi.

GEZİCİ ARICILIK ŞART DEĞİL

Bölge Müdürü Birol Dündar yaptığı incelemelerde; biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi, erozyonun önlenmesi ve ekonomik gelir sağlanması açısından yürütülen önemli bir faaliyet alanı olan bal ormanlarında; yerli arıcılığın yapılmasının ayrı bir öneme sahip olduğunu, Prof. Dr. Fuat Sezgin Bal Ormanının da;  arıcılık için illaki gezginci arıcılık yapmanın zorunlu olmadığının ispatı olduğunu belirtti. Dündar; bal ormanındaki arıların Kütahya iklim ve ekosistemine adapte olması ve verimli bir şekilde varlıklarını sürdürmesinin çok önemli ve dikkat çekici olduğunu da belirterek, bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olan ülkemizde de bal üretiminin son yıllarda önemli bir ivme kazandığını sözlerine ekledi.