Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
AHMET ERBAŞ: “ESNAF KARNINI ZOR DOYURUYOR” – Kütahya Ekspres Gazetesi
29 Kasım 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

AHMET ERBAŞ: “ESNAF KARNINI ZOR DOYURUYOR”

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, yeni dönemde görevlerine başlayan esnaf odalarının başkanları, bazı özel sektör kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. Devlet tarafından yatırımların artırılmasından, vatandaşın gerçekleştireceği yatırımlara da devletin maddi destek sunmasından yana olduğunu kaydeden Ahmet Erbaş: “Hatırlarsanız önceden bir esnaf kendisini ve yakınlarını doyururken şimdi kendi karnını zor doyurur hale geldi” dedi.

Simav’da yaşayan esnafların yaşanan pandemi ve ekonomik krizlerle devam eden zamlar, bunlardan etkilenen vatandaşların, çalışanların, üreticilerin durumlarının ele alındığı toplantıda MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş; MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya İl Yönetim Kurulu Üyesi Enver Erdoğan, MHP Simav İlçe Başkanı Bayram Yılmaz, MHP’li Güney Belediye Başkanı Ahmet Çavdar ve partisinin ilçe yönetim kurulu üyeleriyle birlikte konuklarını karşıladı. Simav Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Aydoğan, kooperatifin müdürü Mustafa Uşak, Simav İnşaat ve Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Şevket Ergün, Simav Bakkallar Odası Başkanı Ramazan Işık, Simav Kahveciler Odası Başkanı Ali Aksoy, Simav Fırıncılar Odası Başkanı Adil Ergün, Simav Tabak, Semerci Esnaf Odası Başkanı Ahmet Yıldırım, Simav Şoförler Esnaf Odası Başkanı Murat Özdemir, Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin, bazı mahalle ve köy muhtarlarıyla Kütahyalılar Otobüs İşletmesi Müdürü Göksel Kılıç ile Beyce Birlik Otobüs İşletmesi Başkanı Ömer Doğan ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda milletvekili Erbaş, Türkiye ve dünya ülkelerinin yaşadığı güncel konulardan, ülkede yaşanan gelişmelerin yanı sıra Kütahya ve ilçeleriyle özellikle Simav, belde ve köylerinin sorunlarına, beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu, Simav’ın esnaf odalarının ve diğer özel sektör kuruluş yöneticilerinin sorunlarını dinledi.

“SİYASİLER İÇİN ÖNEMLİSİNİZ”

Kısa bir süre önce tamamlanan esnaf odası seçimlerinde seçilen, tekrar seçilerek güven tazeleyen oda başkanlarına yeni hizmet döneminde başarı dileğinde bulunarak sözlerine başlayan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş: “Sizler halkı, ülkesi ve bölgesi için çaba harcayan biz siyasiler için önemlisiniz. Çünkü esnaflarımıza ve temelde de halkımıza doğrudan ulaşan, onların istek ve ihtiyaçlarını bizlere bugünkü gibi ulaştıranlar sizlersiniz” dedi.

“BEKLENTİLERİ TESPİT ETMEK İHTİYAÇLARI GİDERMEK ADINA ÖNEMLİ”

Organize sanayi bölgelerinin kurulmasının istendiğini, üretimlerin yapılmasının beklendiğini ama hayatın küçük esnafların yer aldığı yerlerde gerçek manada her yönüyle yaşandığını kaydeden Erbaş: “Devlet tarafından yatırımların artırılmasından, vatandaşın gerçekleştireceği yatırımlara da devletin maddi destek sunmasından yanayım. Hatırlarsanız önceden bir esnaf kendisini ve yakınlarını doyururken şimdi kendi karnını zor doyurur hale geldi. Yaşamakta olduğumuz pandemi ve dünyayı etkileyen kuzeyimizdeki savaş toplumumuzun her kademesine ekonomik anlamda olumsuzluklar getirdi. Ayrıca milletvekili olarak şunu da açıkça ifade etmek istiyorum; elbette Kütahya sorunlarını Ankara’dan gidermeye çalışmak bir şekilde mümkün. Ama Kütahya ilçe ve köylerine gelerek sorunları, beklentileri tespit etmek Kütahya’nın ihtiyaçlarını gidermek adına daha önemli. Milletvekilliğimin 4. yılına geldiğimde geriye dönüp bakarsam bugüne kadar sadece Simav’a 18 kez gelmişliğim yanında Kütahya köylerinin 258’ine de ziyarette bulundum. Benim için bana beklentilerini, isteklerini dile getirenlerin siyasi düşüncesi ve siyasi partisi önemli değil. Ben tüm Kütahya’nın oyları ile meclise girmiş bir milletvekili olarak herkesi dinlemek, onların isteklerini makul ve mantıklı bir şekilde gidermekle yükümlüyüm. Bu nedenle verdiğim mücadele de budur” ifadesinde bulundu.

“SAHİP OLDUĞUMUZ DEĞERLERİ BİLE TANITAMIYORUZ”

Kütahya çinisini akademik anlamda başka illerin uzmanlarının anlattığını,  Çavdarhisar’da bulunan Aizanoi’ni hakkında bile yeni yeni gerçeklerin yansımaya başladığına dikkat çeken Erbaş: “Ne yazık ki, sahip olduğumuz değerleri bile tanıtamıyoruz. Bu nedenle Kütahya’nın Ankara’da bile tam olarak tanındığını söylemek abartılı olur. Bunu siyasi dünyamızın gözüyle bakacak olursak, bugüne kadar sayısız milletvekilinin Kütahya’dan seçilmesine rağmen günümüzde sadece eski Sağlık Bakanlarımızdan merhum İsmail Karakuyu ve yine unutulmaz milletvekillerimizden merhum Ahmet Derin hatırlanıyorsa seçilmişler olarak bizlerde de sorun var demektir. Bu olumsuzluğun giderilmesi, Kütahya merkez ve ilçelerinin Ankara merkezli olarak sorunlarının çözümü için bizim üst düzey makamlarda bürokrat hemşerilerimiz olmalı. Bir başka gerçek ise Türkiye’nin 81 ilinden birisi olan Kütahya’ya adımını atmayan bakanların bile olmasıdır. Bana göre bakanlar Simav’a da gelmeli, Simav’ın potansiyellerini, gücünü ve beklentilerini yerinde öğrenmeli. En önemlisi de Simav’ın da yol ihtiyaçlarını tespit etmeli” diye konuştu.

“HÜKÜMET DEĞİL BEN HAKLI ÇIKTIM”

Vali Ali Çelik’in gerçekleştirdiği, gerçekleştirmek istediği, beklentilere kısa sürede çözüm bulması ve halkla düzenli olarak yüz yüze gelmesi açısından çok başarılı bulduğunu, kendisini kutladığını ve başarılarının devamını temenni ettiğini de ifade eden Erbaş: “Bazen Hükümet tarafından başlatılan ve bitirilemeyerek yarım bırakılan yol yatırımlarına çok üzülüyorum. Bunlardan birisi de Gediz-Kütahya yolunda yapımına başlanan ve günümüzde yarım bırakılan karayolu tünelidir. 3,9 kilometrelik bu tünelin yapım kararı alındığında Mecliste karşı çıkmış, tünele harcanacak bütçe ile Kütahya ve ilçelerinde Simav’da da olduğu gibi sayısız yol isteklerinin bitirilebileceğini dile getirmiştim. Ne yazık ki Hükümet değil ben haklı çıktım” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ MHP”

Türkiye’de tarım alanına, Türk çiftçisine en fazla destek veren siyasi partinin MHP olduğunu da iddia eden Erbaş: “Ben her fırsat bulduğumda bölgemize geliyor, teşkilat yöneticilerimizle birlikte halkımızla yüz yüze görüşüyorum Simav’a geldiğim bu 18.ziyaretimde danışmanlarımca önceden yapılan program çerçevesinde Cuma akşamı başlayıp Pazar gecesi son bulacak olan toplam 38 programım var. Allahın izniyle başarıyla sürdürüyorum. Ak Parti Simav İlçe Başkanlığına yaptığımız ziyarette de belirttiğim gibi esnaf odalarımızın başkanlarına da ifade ediyorum ki, MHP olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar seçilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

BÜTÜNER: “ÇİFTÇİ EKEMEZ HALE GELDİ”

Erbaş’ın konuşmalarının ardından Simav’ın Dağardı bölgesinde bulunan, Dursunbey ve Emet bölgelerinden de öğrenci servisi yapan taşıyıcıların ihalede belirtilen taşıma ücretlerinin akaryakıta gelen zamlarla aylar öncesinden sıfırlandığını, işin başında litresini 6-7 liradan aldıkları mazotun günümüzde 23 TL’ye kadar yükselmesi, yetkililerin buna çare olamaması nedeniyle de öğrenci servisinden çekilmek istediklerini ifade etti. Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner ise çiftçinin ve üreticinin ektiğini biçemez, emeğini kazanamaz hale geldiğini, mazot, gübre, yem, elektrik, tohum, zirai ilaç girdilerinde yükselen fiyatlara yetişemediğini böylece tarımdan çekilmeye başladığını söyledi.

KILIÇ: “OTOBÜS ESNAFI ZAMLARA YETİŞEMİYOR”

Kütahyalılar Otobüs İşletme Müdürü Göksel Kılıç da otobüs sahiplerinin otomatiğe bağlanmış akaryakıt zamlarına yetişemez hale geldiğini, masrafını kurtarmayan seferleri gerektiğinde iptal etmek zorunda kaldıklarını, böyle giderse birçok otobüsün kontak kapatacağını hatırlattı. Beyce Birlik Otobüs İşletmesi Başkanı Ömer Doğan da devletin özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığı alanını artık mercek altında tutmasının zamanının gelip de geçmekte olduğunu ifade ederek, yer aldıkları hizmet sektörünün teşviklerle desteklenmesini istedi. MHP Simav’ın Başdeğirmenler Restorandaki daveti, Simav Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Aydoğan’ın milletvekili Erbaş ve Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı da olan MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Enver Erdoğan’a ahşap üzerine işlenmiş Atatürk portreleri hediye edilmesi ve günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.