Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
180 BİN KÜTAHYALI YURT DIŞINDA YAŞIYOR – Kütahya Ekspres Gazetesi
6 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

180 BİN KÜTAHYALI YURT DIŞINDA YAŞIYOR

KÜTAHYA. (HÜSEYİN EFE/KÜTAHYA-İHA) Almanya Wuppertal Kütahyalılar Kültür Derneği Başkanı İsmail Taşcıoğlu, yurt dışında yaklaşık 180 bin Kütahyalı'nın bulunduğunu dile getirdi.

Almanya Wuppertal Kütahyalılar Kültür Derneği Başkanı İsmail Taşcıoğlu, yurt dışında yaklaşık 180 bin Kütahyalı’nın bulunduğunu dile getirdi.

Taşcıoğlu, derneklerinin, Almanya’daki Türkler ile Kütahyalılar arasında bir köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi.

“KÜTAHYA’NIN TANITIMI İÇİN ELÇİLİK GÖREVİ YAPIYORLAR”

Taşcıoğlu, “Bizim araştırmalarımıza göre Avrupa’da 150 bin, diğer ülkelerde de 30 bin olmak üzere yaklaşık 180 bin Kütahyalı yurt dışında yaşıyor. Yurt dışındaki hemşerilerimizin kesinlikle ülkemizle bağlarını koparmamalarını istiyoruz. Bunun için biz dernek olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Yurt dışındaki tüm dernekler, Kütahya’mızın ve ülkemizin tanıtım için elçilik görevi yapmaktadır” dedi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ”

Başkan İsmail Taşcıoğlu, dernek olarak Eresmus programı çerçevesinde Almanya’ya gelen öğrenci ve öğretmenlere de her türlü desteği verdiklerini ifade etti. Taşcıoğlu: “Almanya ve Avrupa’da birçok Türk, kamuda yönetici konumunda. Bu bizleri gururlandırıyor. Birçok müteşebbis kendi iş yerlerinde en iyi hizmeti sunmanın gayreti içinde” diye konuştu. Taşcıoğlu, derneği merkezinin bulunduğu Almanya Wuppertal’da 3 bine yakın Kütahyalının yaşadığını sözlerine ekledi.