Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50651 Library:50562 in /home/drxtx4vbz8ha/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 1775
106 FABRİKADAN 96’SINDA ÜRETİM DURDU – Kütahya Ekspres Gazetesi
3 Aralık 2022

Kütahya Ekspres Gazetesi

Kütahya'nın gündemi dürüst haber kaynağı

106 FABRİKADAN 96’SINDA ÜRETİM DURDU

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu, sanayide yaşanan 72 saatlik elektrik kesintisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kütahya OSB’deki aktif 106 fabrikanın 96’sında üretimin durduğunu aktaran Başkan Eskioğlu, çalışan 10 fabrikanın da jeneratörle faaliyetlerini sürdürdüğünü aktardı.

Türkiye’de Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki 72 saat elektrik kesintisi başladı. Kütahya Organize Sanayi Bölgesinde pazar günü 23.59’da başlayan kesinti, Çarşamba günü 23.59’da sona erecek. 30 Ağustos Sanayi Bölgesinde ise henüz elektrik kesintisinin yaşanmadığı belirtildi.

10 FABRİKA JENERATÖRLE ÇALIŞIYOR

Doğalgazın yüzde 40’ını, elektriğin ise yüzde 90’ını düştüklerini belirten Başkan Eskioğlu, aktif olarak çalışan 106 firmadan 96’sında üretimin tamamen durduğunu belirtti. Üretimin durduğu fabrikalarda işçilere izin verildiğini ve 10 fabrikanın jeneratörle çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Eskioğlu: “Bizim OSB’miz karma OSB, ama seramik sektörü ağırlıklı. Seramik fırınları bu şartlarda çalışamıyor. Cam fabrikalarımız ise jeneratörle çalışıyor. 3 gün içinde belki onlar idare ederler ama daha fazla olursa daha büyük sıkıntılar yaşayacaklar” ifadelerine yer verdi.

“FIRINLAR KAPANMASIN DİYE YÜKSEK MALİYETE RAĞMEN ÇALIŞIYORLAR”

Jeneratörle çalışma süresinin kısıtlı olduğunu vurgulayan Başkan Eskioğlu, kesintinin 3 günü geçmesi halinde çalışan fabrikaların da duracağını dile getirdi. Eskioğlu: “Ayrıca jeneratörle çalışmak maliyeti artırıyor. Genelde bu jeneratörle çalışan firmalar fırınlarını söndürmemek için çalışıyorlar. Çünkü fırının söndürülmesi büyük sıkıntı. Onu tekrar yakma ve fırının hasar alması durumunda büyük maliyetler çıkıyor. On firmamız sırf fırınları kapanmasın diye çalışıyor. Yüksek maliyete katlanıp çalıştırıyorlar ama süre uzarsa çalıştıramazlar” açıklamasında bulundu.

“SÜREÇ UZARSA SIKINTI ARTAR”

Başkan Eskioğlu, sürenin 3 gün ile sınırlı kalıp kalmayacağına ilişkin bir bilgi gelmediğini de sözlerine ekledi. İlerleyen zamanda da kesintinin olabileceğini aktaran Eskioğlu: “Kademeli olarak birçok yer kesilir belki. Belki de iki haftada bir 3 gün olur onu da bilemiyorum. Kesinti süresince iç piyasa da ihracat da olumsuz yönde etkilenecek. Üretim kaybı var. Üretim kaybının paralelinde bir takım sıkıntılar olacak. Bizim temennimiz 3 gün ile sınırlı kalması. Şu anda sanayici bu 3 güne göre tedbir alamaya çalıştı ama bu sürekli olursa daha büyük problemler yaşanır” diyerek şu anda var olan sıkıntıların süreç uzadığında çok daha artacağını belirtti.