Anasayfa / BÜLENT ALPAGUT / SAYIN ESKİ MİLLETVEKİLİMİZ REKTÖR PROF. DR. VURAL KAVUNCU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM

SAYIN ESKİ MİLLETVEKİLİMİZ REKTÖR PROF. DR. VURAL KAVUNCU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Geçtiğimiz günlerde bir köşe yazım vardı. 75 Yataklı Fizik Tedavi Hastanesi ile ilgiliydi. Her şeyden önce bu hastanenin Türkiye’de hiçbir ilçede olmadığını söyleyeyim. Ben de bilmiyordum. Tam anlamıyla kısacası bir Branş Hastanesi.  Bu hastaneyi kaplıca sanıp ta kimse yola çıkmasın.  Evet, havuzları var. Sıcak suları da olacak. Ama her kafasına esen bu hastaneyi bir kaplıca olarak görmemeli.

Hani “ Yoktan var oldu” derler ya bu hastanede yoktan var oldu. Belki birçok Tavşanlılı bilmiyor, Bu hastanenin yerinde eskiden SSK Hastanemiz vardı. Bu hastane yıkıldıktan sonra yerine bu hastane yapıldı.  Az daha TOKİ, bu hastanenin yerini alıyordu. Belki de almıştı da zar-zor elinden alınmıştı. Sevgili Kavuncu’nun bunda büyük payı var. İyi ki var, çünkü belki de bu hastanenin yerinde başka şeyler olacaktı.

75 Yataklı Fizik Tedavi Hastanesi’nde çok kritik rahatsızlıklar da çözüme kavuşacak. Örneğin felçliler şifa arayacak.  Bu hastanenin üç branşta uzmanları olacak.  Daha yeni doğmuş bir hastanenin dört dörtlük açılmasını istemek yanlış olur. Zamanla her şey yerine oturacak.  Ben de düşünemedim; bir ara bu hastaneyi kaplıcaya benzetip sıcak su aramaya başlamıştım. Ama yanılmışım.

Palyatif sözcüğü kullanmıştım. Etkisi köklü olmayan, duruma çözüm getiren, geçici, muvakkat ”Palyatif tedavi” ve “palyatif çözüm” için zaten Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanemizde 15 yataklık bir bölüm varmış. Yani bu hastanenin tümden, bir Palyatif Hastanesi olarak değerlendirilmesi yanlış olacaktır.

Daha bebek yeni doğdu. Büyüyecek ve bir süre sonra bir genç kız ve delikanlı gibi hizmete başlayacak. Söyle bir hastanenin hangi şartlarda ve koşullarda Tavşanlı’ya kazandırıldığını ben de öğrendim. Bir şey bilmiyormuşum. Allah sebep olanlardan özellikle Prof. Dr. Vural Kavuncu’dan razı olsun. Tavşanlı’nın evladı olarak üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Bu hastane Sayın Kavuncu’ya göre Tavşanlı’ya değer katacaktır. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi bu hastanemizi koruyup kollayacaktır. Hem diyorum ki; Neden Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesiyle Sağlık Bakanlığı arasında birlikte çalışma protokolü yani afiliasyon olmasın? Hem de güzel olur. Böylelikle Tavşanlı 75 Yataklı Fizik Tedavi Hastanesi bu vesileyle üniversitemize afiliye olur. Bu yanlış anlaşılmamalıdır. Böyle olunca kesinlikle bu hastanemiz Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemize devredilmeyecektir. Anlaşma devam ettiği sürece ne olacaktır? Üniversitemizin hocaları, yani doktorlarının burada görev yapmaları sağlanmış olacak, öğrencilerinin eğitim görmeleri, staj yapmaları da mümkün olabilecektir. Sevgili Prof. Dr. Vural Kavuncu da sanırım benim gibi düşünüyordur.  Bu arada şunu samimiyetle ifade etmek isterim; Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz mevcut yapısı ve gelişim planları çerçevesinde fiziksel alan yetersizliği yaşamaktadır.  Bu da üniversiteyi kısıtlamaktadır. Keşke bu konuda özellikle Tavşanlı olarak kendisine bu imkânı sağlayabilsek.  Biz bazen her şeyi başkalarından bekliyoruz.  Unumuzu, yağımızı, şekerimizi helva yapma yerine, bunu başkalarından bekliyoruz. Yalan mı? Fedakârlık iki baştan olur. Bir taraftan fedakârlık beklemek yanlıştır.

Bu habere de bakabilirsiniz

DEVA PARTİSİ’NDEN KÜTAHYA ZİYARETİ

Deva Partisi Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş ve Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Avcı bir takım …